Strona główna Kalisz i region Kalisz 267. następca św. Piotra. Nowym papieżem został amerykański kard. Robert Francis Prevost

267. następca św. Piotra. Nowym papieżem został amerykański kard. Robert Francis Prevost

0
0

Watykan, 8 maja 2025 r. – Po dwóch dniach obrad konklawe świat poznał nowego papieża. Biały dym unoszący się nad Kaplicą Sykstyńską o godzinie 18:08 oznajmił wybór 267. następcy św. Piotra. Nowym papieżem został amerykański kardynał Robert Francis Prevost, który przyjął imię Leon XIV.


Historyczny wybór

Wybór Prevosta to wydarzenie historyczne – po raz pierwszy głową Kościoła katolickiego został Amerykanin. Urodzony w Chicago, kard. Prevost był dotąd prefektem Dykasterii ds. Biskupów, pełniąc jedną z kluczowych funkcji w watykańskiej kurii. Jego wybór jest symbolem rosnącego znaczenia Kościoła w Ameryce Północnej i Łacińskiej.

Na balkonie Bazyliki św. Piotra nowy papież pojawił się tuż po ogłoszeniu słów „Habemus Papam!”. Ubrany w białą sutannę, pozdrowił tłumy zgromadzone na Placu św. Piotra prostym i pokornym gestem. – Powierzam się modlitwom was wszystkich i pragnę służyć z pokorą i miłością – powiedział w pierwszym przemówieniu.

Kim jest Leon XIV?

Robert Francis Prevost urodził się 14 września 1955 roku w Chicago. Należy do zakonu augustianów. Przez wiele lat posługiwał jako misjonarz w Peru, gdzie zdobył uznanie jako duszpasterz, nauczyciel i organizator. W 2015 roku został mianowany biskupem Chiclayo, a w 2023 kardynałem. W Watykanie dał się poznać jako człowiek dialogu, reformator i znawca życia zakonnego.

Dlaczego „Leon XIV”?

Wybierając imię Leon XIV, nowy papież nawiązał do papieża Leona XIII, twórcy katolickiej nauki społecznej i obrońcy godności pracy. To może oznaczać, że papież z USA chce kłaść nacisk na sprawy społeczne, prawa pracowników, sprawiedliwość i godność ludzką. Wielu komentatorów odczytuje ten wybór również jako zapowiedź kontynuacji reform i większego zaangażowania Kościoła w problemy współczesnego świata.

Kościół w nowym rozdziale

Eksperci zwracają uwagę, że wybór Leona XIV to kompromis między potrzebą kontynuacji i świeżym spojrzeniem. – To człowiek o głębokiej duchowości, otwarty na dialog i wyzwania globalne – powiedział watykanista Sandro Magister.

Sam papież wezwał wiernych do modlitwy „za Kościół, za świat, za każdego człowieka, który szuka nadziei”.

Wybór papieża z Ameryki Północnej to nie tylko symbol przemian, ale i znak, że Kościół stara się odpowiadać na głos wiernych na całym świecie. Pontyfikat Leona XIV właśnie się rozpoczyna – a z nim nowy rozdział w historii Kościoła.


HC

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Prominentni działacze PiS zgłoszeni do komisji przez kandydatów oficjalnie niezarejestrowanych

Koalicja Obywatelska w Kaliszu domaga się wyjaśnień ws. obecności polityków PiS w Obwodowe…