Śmieci wysypujący się z kosza, brud, smród i alkoholowe libacje. Tak wyglądały Miejskie Planty w pierwszy dzień marca. Przypomnijmy, że wielkie plany, rewitalizacja i uporządkowanie tego miejsca pojawiało się w kampaniach wyborczych wszystkich osób kandydujących na fotel prezydenta miasta. „Takie widoki i nieprzyjemne zapachy to niestety codzienność i nikt z tym nic nie robi” – mówią mieszkańcy.
Taki żenujący i upokarzający widok zastała mieszkanka Kalisza spacerując w piątek, 1 marca po Plantach Miejskich. Nieprzytomna od upojenia alkoholowego kobieta ze spuszczonymi spodniami leżała w krzakach za ławką. Na ławce siedział mężczyzna z butelką vódki. Okoliczni mieszkańcy takie „widoki” mają niemalże każdego dnia. – jakby rozłożyć tutaj jakieś materace to najchętniej nie wstawali by z miejsca. Mężczyźni i kobiety siedząc na ławkach spożywają przeróżne trunki – denaturat też się pojawia. Plują na chodniki, rzucają śmieci i zaczepiają przechodniów chcąc od nich 2 złote albo papierosy – mówi portalowi Kalisz24 INFO Pan Monika.
Przypomnijmy, że 20 września ubiegłego roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru projektów do dofinansowania w konkursie na rewitalizację miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych w ramach ZIT-ów dla rozwoju Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Uchwałę 25 września przyjęła Rada Aglomeracji Kalisko Ostrowskiej.
Kaliski projekt uzyskał wtedy największą ilość punktów i uplasował się na pierwszym miejscu listy rankingowej projektów wybranych do dofinansowania. Projekt łączył zarówno aspekt społeczny, przestrzenny i środowiskowy. Całkowita jego wartość wynosi 14,4 mln zł, a kwota dofinansowania to ponad 9,6 mln zł.
W ramach tego projektu powstanie Centrum Aktywności Mieszkańców. Na jego potrzeby zostaną zaadaptowane i przebudowane lokale mieszczące się w bloku przy ul. Podgórze 2-4, gdzie powstanie Dom Sąsiedzki oraz lokale mieszczące się w kamienicy przy ul. Babina 1, gdzie swoją siedzibę będzie miało Centrum Organizacji Pozarządowych. W ramach Centrum powstanie także Akcelerator Kultury w obiekcie po byłej hali targowej Rogatka przy ul. Nowy Świat 2a.
W zakresie projektu znalazły się również trzy duże zadania związane z przebudową przestrzeni publicznej: przebudowa ulicy Śródmiejskiej i Zamkowej i utworzenie tzw. woonerfu, przebudowa ulicy Piskorzewskiej oraz rewaloryzacja Plant Miejskich.