W Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa na temat Nocy Kultury ‒ Nocy Muzeów, która będzie miała miejsce 18 maja w najbliższą sobotę, w naszym mieście. Obecny na konferencji wiceprezydent Grzegorz Kulawinek zaprosił mieszkańców do udziału w tym wydarzeniu, którego organizatorem jest Miasto Kalisz.
Informacje o szczegółach, zaplanowanych na ten dzień, przekazały dziennikarzom Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Joanna Walczak, przedstawiciel Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu oraz Joanna Dudek, dyrektor Galerii Sztuki im. Jana Tarasina. – Zapraszam do udziału w Nocy Kultury – Nocy Muzeów. Przygotowaliśmy bogatą ofertę, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. – Atrakcji nie zabraknie. Mamy różnorodne propozycje dla kaliszan i gości.
Warto wymienić instytucje i podmioty zaangażowane w projekt:
- Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej z oddziałami: Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwat Archeologiczny na Zawodziu,
- Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie,
- Galeria Sztuki im. Jana Tarasina,
- Ośrodek Kultury Plastycznej „Wieża Ciśnień”,
- Centrum Kultury i Sztuki,
- Muzeum im. G. J. Osiakowskich,
- Komoda Club Residence,
- Sala na Dworcu PKP,
- Liceum Plastyczne im. Tadeusza Kulisiewicza,
- Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu,
- Uniwersytet Trzeciego Wieku,
- Kościół Boży w Chrystusie,
- Kościoły w śródmieściu,
- Cerkiew Prawosławna,
- Przewodnicy PTTK,
- Centrum Baśni i Legend Kaliskich oraz Lokacji Miasta wraz ze Skarbcem.
W czasie trwania Nocy będzie można bezpłatnie uczestniczyć w przygotowanych na tę okazję spotkaniach, koncertach, wystawach, warsztatach artystycznych, seansach filmowych, a także spacerach, połączonych ze zwiedzaniem kościołów, Centrum Baśni i Legend Kaliskich, czyli Baszty Dorotki, Skarbca Bazyliki św. Józefa, Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, Rezerwatu Archeologicznego na Zawodziu, Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, Muzeum G. J. Osiakowskich.
‒ Noc Kultury rozpocznie się spotkaniem z przyjacielem Tadeusza Kulisiewicza, znanym aktorem Leonardem Pietraszakiem. Odbędzie się ono w Restauracji Komoda Club Residence. Poprowadzi je profesor Piotr Łuszczykiewicz, natomiast do rozmowy będą również zapraszani kaliszanie, którzy pamiętają jeszcze postać Tadeusza Kulisiewicza – mówiła podczas konferencji Grażyna Dziedziak.
Joanna Walczak z MOZK poinformowała o ciekawym wydarzeniu, które odbędzie się w Centrum Rysunku i Grafiki im. T. Kulisiewicza, gdzie będzie można wydrukować jedną z prac artysty na koszulkach, które przyniosą ze sobą odwiedzający Centrum.
Warto wybrać się też do kamienicy na rogu ul. Mariańskiej i pl. św. Józefa, tzw. Domu Sztarków, gdzie Galeria Sztuki im. Jana Tarasina przygotowała działania prezentujące postaci artystów sztuk wizualnych, urodzonych w Kaliszu: Tadeusza Kulisiewicza, Jana Tarasina, Aliny Szapocznikow i Jerzego Jarnuszkiewicza. Ciekawostką będzie też możliwość wejścia do sejfu bankowego, pozostawionego w kamienicy przez bank, który niegdyś wynajmował pomieszczenia, gdzie odbędzie się wspomniana wystawa.
W akcji pn. „Od ołówka do pióra” będzie można, po odwiedzinach w zrekonstruowanej warszawskiej pracowni Tadeusza Kulisiewicza, w Centrum Rysunku i Grafiki, pojechać do Dworku Marii Dąbrowskiej w Russowie, specjalnie w tym celu przygotowanymi autobusami KLA, które będą podstawione na parkingu przy Sanktuarium św. Józefa. Kulminacją Nocy Kultury będą projekcje filmów dokumentalnych o Tadeuszu Kulisiewiczu w Centrum Kultury i Sztuki.
Zapraszamy mieszkańców i gości spoza Kalisza na wydarzenia, o których w szczegółach informuje ulotka. Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny. Naczelnik Grażyna Dziedziak przypomniała także o imprezach kulturalnych, które odbędą się z okazji Roku Tadeusza Kulisiewicza. Program znajduje się w ZAŁĄCZNIKU.