Dziś mija 80. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W samo południe kaliszanie oddali hołd poległym i zamordowanym składając kwiaty i znicze przy pamiątkowej tablicy znajdującej się na ścianie ratusza.
Pamięć ofiar uczcili: w imieniu Prezydenta Miasta Kalisza – wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński oraz parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych; reprezentanci służb mundurowych i środowisk kombatanckich, harcerze, młodzież szkolna. W uroczystościach wzięła udział także 17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana z Międzyrzecza.
– W ponadtysiącletniej historii Polski nie brakuje, niestety, wydarzeń tragicznych. Jednym z nich jest II wojna światowa. Chociaż konflikt ten miał międzynarodowy charakter i globalny zasięg, szczególne piętno odcisnął na naszym kraju. Na ziemiach polskich miały miejsce także pierwsze sceny tej tragedii milionów ludzi. 1 września 1939 roku. Jeszcze przed wschodem słońca. Za symboliczny początek II wojny światowej przyjmuje się często atak pancernika „Schleswig-Holstein” na Westerplatte. Ale pamiętamy też o nalocie na Wieluń czy ataku na mosty w Tczewie. Te wydarzenia nastąpiły niemal jednocześnie. Wojska III Rzeszy wdarły się na polskie ziemie. Wizna. Bzura. Modlin. Hel. Kock. Wrzesień i początek października 1939 roku inicjowały niewyobrażalną w skali tragedię, która zebrała straszliwe żniwo. Powstanie Warszawskie. Aushwitz Birkenau. Holocaust. Śmierć – mówił podczas uroczystości wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
– I chociaż obrazy te, o których dzisiaj świadczą relacje – nielicznych już dziś niestety – bohaterów tamtych dni, przerażają, to brak pamięci o nich byłby zbrodnią. Byłby wielką obrazą dla tych, którzy oddali życie, żebyśmy my mogli dziś żyć w wolnej Polsce. Dlatego jestem wszystkim Państwu, obecnym na dzisiejszej uroczystości, głęboko wdzięczny za przybycie. Chylę czoła przed kombatantami, którzy wówczas nie wahali się ryzykować życia w walce za ojczyznę, nawet jeśli walka ta z góry wydawała się przegrana. Z tego miejsca kłaniam się też nauczycielom historii, którzy kolejnym pokoleniom przekazują wiedzę o tym, co rozpoczęło się 1 września 1939 roku. Uczniom natomiast dziękuję za to, że tę wiedzę chłoną, zwiększając tym samym swoją świadomość patriotyczną. A na koniec powtórzę słowa, który odczytuje każdy, kto nad historią pochyla się odwiedzając Westerplatte. Nigdy więcej wojny!
II wojna światowa, która trwała od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku, według różnych statystyk pochłonęła od 50 do 78 milionów ludzi. Po zakończeniu części oficjalnej, w kaliskim ratuszu odbył się pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Kaliski Klub Krótkofalowców SP3KQV.