Strona główna Aktualności Dawny zakład karny przekazany Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki

Dawny zakład karny przekazany Wyższej Szkole Kryminologii i Penitencjarystyki

0
1

Nieruchomości po dawnym zakładzie karnym w Kaliszu przeszła na rzecz Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. Akt notarialny dotyczący przekazania kaliskiego „zamku” stanowiącego własność Skarbu Państwa podpisali Rektor-Komendant WSKiP – płk dr Marcin Strzelec oraz Prezydent Miasta Kalisza – Krystian Kinastowski.

Jego przekazanie było możliwe dzięki zarządzeniu Wojewody Wielkopolskiego. Zgodę wyraził również Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków z uwagi na wpis obiektu do rejestru zabytków. Umowa darowizny zakłada przeznaczenie nieruchomości na utrzymanie pomieszczeń uczelni publicznych.

– Budynek, który był problemem dla miasta, stanie się wizytówką Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki. Z pewnością będzie ją wyróżniał na tle innych uczelni. Mam nadzieję, że obiekt zabytkowy, jakim jest dawny zakład karny, który znajduje się już w rękach służb więziennych, będzie przypominał o bogatej, ponad 100-letniej historii więziennictwa w Polsce – powiedział prezydent Krystian Kinastowski. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przekazania obiektu.

Fot. UM

Kaliska jednostka penitencjarna zostanie zmodernizowana i przekształcona w centrum wyszkolenia praktycznego, w którym realizowane będą nowoczesne przedsięwzięcia podnoszące jakość nauczania na poziomie wyższym, wspomagające badania i projekty naukowe w strategicznych dla rozwoju systemu bezpieczeństwa dziedzinach. Zadaniem bazy dydaktyczno-szkoleniowej, utworzonej w obiektach byłego zakładu karnego będzie doskonalenie jakości kształcenia, opartego na zastosowaniu w szkoleniach zawodowych efektu symulacji życia więziennego i wykonywanych codziennych obowiązków służbowych przez przyszłą kadrę penitencjarno-ochronną.

– Jest to dla nas bardzo ważny dzień. Rozpoczynamy nową erę kształcenia służb penitencjarnych w Kaliszu. Architektura obiektu jest korzystna, a kształcenie w obszarze penitencjarnym może być tu realizowane w sposób praktyczny, czytelny, dzięki czemu zwiększamy jego profesjonalizm. Obiekt po Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej wraz z dawnym zakładem karnym to kontynuacja tradycji edukacyjnych w zakresie więziennictwa – powiedział płk dr Marcin Strzelec, rektor-komendant Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie. – Będziemy poszerzać zakres kształcenia i badań, poza kształceniem więzienników prowadzimy kursy i szkolenia, planujemy także kolejne formy studiów.

Fot. UM

Usytuowana w Kaliszu infrastruktura byłego zakładu karnego jest obiektem zabytkowym o bogatej historii i tradycji. Więzienie funkcjonowało przez 169 lat, a w roku 2015 zakończyło swoje funkcjonowanie, co przekłada się na wiarygodność i autentyzm danej architektury i funkcjonowania zgodnego z wymaganiami obiektu penitencjarnego. Ze względu na specyficzny charakter przestrzenny mogą w nim szkolić się funkcjonariusze i pracownicy wszystkich działów Służby Więziennej, a przede wszystkim funkcjonariusze działu ochrony i działu penitencjarnego.

– Z punktu widzenia dydaktyki, szkolenie w miejscu przyszłej pracy jest zapewne dużo bardziej efektywne aniżeli w sztucznym środowisku, jakim jest sala wykładowa, tym bardziej, że miejsce pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej należy do bardzo specyficznych. Ponadto, realizacja przejęcia i modernizacji przez Wyższą Szkołę Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie byłego zakładu karnego, umożliwi również wykorzystanie jego infrastruktury przez inne formacje mundurowe, służby wyspecjalizowane w ochronie bezpieczeństwa i porządku publicznego, służby ratownictwa i ochrony ludności, zarządzania kryzysowego, służby graniczne oraz instytucje, których pośrednim lub bezpośrednim zadaniem jest ochrona bezpieczeństwa publicznego informuje kpt. Konrad Wierzbicki, Rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie

Odrębną grupę odbiorców stanowić będą przedstawiciele urzędów i instytucji publicznych, samorządów, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych, kuratorzy sądowi. Mamy nadzieję, że podjęte działania modernizacyjne i nowe formy obecności WSKiP w Kaliszu, będą stymulacją dla rozwoju regionu, społeczności lokalnej i wpiszą się w priorytety rozwoju polityki regionalnej.

Wartość przekazanej dziś nieruchomości wynosi blisko 2,7 mln zł.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Młody łoś zginął na wojewódzkiej „470” w Skarszewie. „Warto zwolnić w rejonach leśnych”

O tym jak niebezpieczne może być spotkanie z dziką zwierzyną przekonał się kierowca, któr…