Zarząd Nextbike Polska – największego w kraju operatora samorządowych systemów rowerów miejskich, złożył w piątek, 19 maja w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego oraz wniosek o ogłoszenie upadłości.
Jak czytamy w raporcie bieżącym skierowanym do Komisji Nadzoru Finansowego, spółka zidentyfikowała stan zagrożenia niewypłacalnością m.in. z uwagi na obniżenie przychodów związanych z realizacją umów z samorządami, wynikające z obowiązywania w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 5 maja 2020 r. zakazu korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich.
Zarząd spółki przeanalizował sytuację, przygotował raport i chociaż 6 maja rowery miejskie przywrócono, uznał, że firma poniosła w międzyczasie zbyt duże straty. Zapewnił jednak, że spółka zamierza kontynuować działalność.
– Obniżenie przychodów nastąpiło poprzez dokonanie obniżeń wynagrodzenia, odstąpienia od zawartych umów, przesuwania startu sezonów rowerowych, nieprzeprowadzanie zaplanowanych przetargów, obniżenie wpływów od użytkowników rowerów miejskich – informuje spółka w raporcie.
Nastąpiło wstrzymanie zapłaty wynagrodzenia za miesiąc kwiecień 2020 r., w którym obowiązywał zakaz korzystania z rowerów, obniżenie przychodów z reklam i nierealizowanie przez Synergic – wyłącznego partnera spółki w zakresie uzyskiwania przychodów z reklam – płatności zgodnie z umową dzierżawy nośników reklamowych, a także konieczność renegocjacji terminów płatności wynikających z umowy zawartej z Benefit Systems.
Nextbike wskazał też aktualny brak możliwości przedstawienia gwarancji bankowej jako zabezpieczenia należytego wykonania umowy zawartej z fińskim miastem Oulu.
– Obecnie trwają rozmowy w przedmiocie renegocjowania warunków umowy, w tym zmiany sposobu zabezpieczenia, wobec czego rozpoczęcie sezonu rowerowego zostało opóźnione i istnieje prawdopodobieństwo podjęcia przez miasto Oulu działań zmierzających do odstąpienia od umowy lub jej rozwiązania w przypadku nieuzgodnienia alternatywnego sposobu zabezpieczenia – poinformowała firma w raporcie, zwracają także uwagę na utrudniony dostęp do finansowania zewnętrznego, m.in. wydatków inwestycyjnych i zabezpieczeń dla przyszłych przetargów, z uwagi na COVID-19.