Rezerwat Archeologiczny na kaliskim Zawodziu to miejsce, w którym od lat organizowane są imprezy związane z życiem średniowiecznych wojów i mieszkańców wiosek. Tym razem Zawodzie stało się miejscem poznawania żywej historii dla uczniów kaliskich szkół i przedszkolaków.
W piątek, 27. kwietnia br. odbył się tam Festyn Archeologiczny „Zawodzie-Podgrodzie”. Specjalnie dla najmłodszych kaliszan swe kramy otworzyli rzemieślnicy-rekonstruktorzy. Przy ich pomocy dzieci i młodzież choć na chwilę przenieśli się w czasy średniowiecznych grodów, w których nie istnieją zdobycze i udogodnienia technologiczne. W zamian za to, organizatorzy zapewnili moc atrakcji, a wśród nich m. in. warsztaty tkactwa prowadzone przez Magdę Greberską, czy zajęcia dla „małych archeologów” z Leszkiem Ziąbką, w trakcie których piaskownica zamieniła się w miejsce odkryć archeologicznych.
W historię Kalisza wpisuje się nie tylko epoka średniowiecza, dlatego też w trakcie festynu archeologicznego nie pominięto aspektów życia rzymskich legionistów oraz słowiańskich wojów. Nie mogło więc zabraknąć bursztynnictwa i specjalisty w tej dziedzinie – Eryka Popkiewicza –archeologiem z Torunia, który przed zwiedzającymi odkrył świat słowiańskiego jantaru, odmiany bursztynu i metody jego obróbki.