Straż Miejska Kalisza przykładem lat poprzednich również w tym sezonie grzewczym zaangażowała się w kompleksowe działania, celem których jest ograniczanie procederu spalania odpadów w domowych piecach.
W okresie zimowym częstym problemem występującym na terenie naszego miasta jest nadmierne zadymienie powietrza. Zazwyczaj jest ono kojarzone ze spalaniem śmieci, jednak jego przyczyną nie musi być wcale spalanie niedozwolonych materiałów.
Nadmierne zadymienie może wynikać również ze spalania węgla i drewna w nieprawidłowy sposób. Zdarza się również, że przyczyną zadymienia jest niestety spalanie odpadów. W wyniku kontroli kotłów grzewczych strażnicy miejscy odnotowują, że mieszkańcy spalają najczęściej odpady powstające w gospodarstwach domowych, działalności gospodarczej, które mają różny skład, a spalane w instalacjach nieprzystosowanych do tego mogą niszczyć zdrowie i życie ludzkie oraz środowisko. Głównie są to meble, plastikowe butelki, ubrania, folie, odpady budowlane, kolorowe gazety, pocięte, zużyte, zanieczyszczone drewno z europalet, panele podłogowe, płyty OSB, opakowania po konserwach, kartony po mleku, folia aluminiowa czy zabawki.
Ponadto Straż Miejska Kalisza przypomina, że kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone od godziny 06:00 do 22:00, natomiast na terenie, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa strażnicy w związku ze spalaniem rzeczy niedozwolonych poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów są uprawnieni do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500,00 zł, kierowania wniosków o ukaranie do sądu lub zastosowania innych środków oddziaływania wychowawczego.
Według obowiązujących przepisów osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli paleniska popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji uniemożliwia przeprowadzenie kontroli paleniska, na miejsce wzywana jest policja.