W Kaliszu powstanie oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. Placówka, która niegdyś funkcjonowała w naszym mieście, zostanie reaktywowana. Porozumienie w tej sprawie podpisali rektor Akademii Kaliskiej, Jego Magnificencja prof. dr hab. Andrzej Wojtyła oraz dr n. przyr. Wojciech Giermaziak, dyrektor Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.
Zasoby Głównej Biblioteki Lekarskiej będą istotnym i wartościowym wsparciem dla wykładowców i studentów Akademii, zwłaszcza, że planowane jest utworzenie nowego kierunku medycznego. Księgozbiór będzie w pełni zdigitalizowany. Placówka będzie dysponowała programami naukowymi i bazami z różnych części świata, które będą dostępne za darmo dla studentów i wykładowców.
– Zlikwidowana filia Głównej Biblioteki Lekarskiej, która funkcjonowała w Kaliszu od 1981 do 2005 r. będzie reaktywowana – mówił prof. dr hab. Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej. – Chcemy otworzyć wydział lekarski w Akademii, niezbędny jest więc dostęp wykładowców i studentów do światowych baz danych, a takie gwarantuje Główna Biblioteka Lekarska.
Rektor Akademii Kaliskiej przypomniał także historię Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki.
– Dzieli nas nieomal ćwierć wieku od zamknięcia naszej filii w Kaliszu. To niezbędne, aby lekarze i studenci mieli dostęp do baz danych. Co ważne, Główna Biblioteka Lekarska jest właścicielem jedynej bazy naukowej lekarskiej, którą tworzy w Polsce, która kooperuje w wymianie informacji naukowych z całym światem. Naszym przekaźnikiem informacji zbieranej w Polsce jest Biblioteka Bethesda University w Stanach Zjednoczonych. Główna Biblioteka Lekarska ma 16 oddziałów w Polsce – wyjaśnia dr n. przyr. Wojciech Giermaziak, dyrektor Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. – Dzięki inicjatywie rektora Andrzeja Wojtyły w Kaliszu na nowo powstanie oddział Głównej Biblioteki Lekarskiej. Obecność placówki może być wsparciem dla powstania Uniwersytetu Kaliskiego. Zasoby będą zdigitalizowane, ale będziemy gromadzić najnowocześniejsze wydawnictwa z dwóch ostatnich lat. Dostęp do zasobu archiwalnego jest w zbiorach specjalnych w dziale tzw. starych książek medycznych w Jazdowie w Warszawie. To miejsce chcemy docelowo przekształcić z oddziału Głównej Biblioteki Lekarskiej w Narodowe Muzeum Medycyny.
Piotr Suda, prezes Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego podkreślił jak ważny jest szybki dostęp do fachowej wiedzy. Umożliwia zdobycie wykształcenia, rozwój osobisty, lepszą i efektywną pracę na rzecz ludzi.
za/um