Jednego ludzkiego życia niestety nie udało się uratować, jednak pobrane od zmarłego narządy – w tym serce – ocalą i pozwolą na normalne życie czterem innym osobom. W tym przypadku liczy się każda sekunda! W transporcie organów pomógł m.in. Wojskowym śmigłowiec Mi-8 RL 3. Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej w Krakowie.
Późnym popołudniem nad miastem, bardzo nisko, przeleciał głośny wojskowy śmigłowiec. Szybko okazało się, że maszyna „usiadła” na płycie przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. Nie umknęło to uwadze naszych czytelników, którzy z zaciekawieniem pytali, co się stało. Jak udało nam się ustalić, to śmigłowiec 3. Grupy Ratowniczo-Poszukiwawczej w Krakowie, która wraz z ekipą transplantologów pobierali serce do przeszczepu.
– Dziś na sali operacyjnej szpitala w Kaliszu mieliśmy cztery zespoły transplantologów. Niestety życia jednego z naszych pacjentów nie udało się uratować i z tego miejsca rodzinie i najbliższym zmarłego składam wyrazy głębokiego współczucia a zarazem wyrazy uznania i szacunku – mówi Radosław Kołaciński, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu. – Organy pobrane od zmarłego uratują i pozwolą normalnie żyć czterem innym osobom. Serce trafiło drogą lotniczą do szpitala w Krakowie, płuca do Gdańska, wątroba do Warszawy a nerki do Poznania. Czekają już na nie pacjenci.
Jak zaznacza dyrektor placówki, od 1995 roku w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu dokonano 227 pobrań narządów.
3. Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza, która pojawiła się w Kaliszu jest samodzielną jednostką wojskową przeznaczoną do realizacji zadań SAR (Search and Rescue) na terenie Rzeczpospolitej Polskiej oraz w obszarze przygranicznym państw sąsiednich. Zadaniem głównym 3. GPR jest doskonalenie zdolności do realizacji zadań SAR w ramach prowadzenia narodowej, połączonej operacji obronnej oraz utrzymanie gotowości personelu latającego, technicznego, śmigłowców i sprzętu zabezpieczającego pełnienie dyżurów w systemie SAR.
Na lądowisku przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolmym im. Ludwika Perzyny w Kaliszu wylądowała załoga ratowniczego śmigłowcami Mi-8RL składająca się z dwóch pilotów, technika pokładowego, ratownika i lekarza. Maszyna ta jest częścią 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego.
Mi-8 RL jest wyposażony w reflektor Nightsun o mocy 1600 Watt i zasięgu około 1 km. 3. Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza stacjonuje w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego na lotnisku Kraków-Balice, użytkowanym wspólnie z cywilnym portem lotniczym. Czas jaki zajmie załodze dotarcie z narządami ze szpitala w Kaliszu do kliniki w Krakowie o godzina i 15 minut.
https://www.facebook.com/Kalisz24INFO/videos/1004109827151737/