Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to niezwykła opowieść o przyjaźni, miłości, rodzinie i przemijaniu. To niezwykła podróż w głąb duszy, na którą zapraszamy do Akceleratora Kultury.
W niedzielę 10.04. o godz. 17:00 w ramach wydarzenia „W obiektywie” Spotkania istotne. Edycja pierwsza” zapraszamy do Akceleratora Kultury na projekcję filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” oraz spotkanie z reżyserem Mariuszem Wliczyńskim *
„Zabij to i wyjedź z tego miasta” to pełnometrażowy debiut twórcy animacji Marusza Wilczyńskiego, wielokrotnie nagradzany na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. To poetycki, surrealny obraz, pełen nostalgii, tęsknoty za wszystkim, co przemija, zwłaszcza miłością i przyjaźnią. Ważnym elementem filmu jest muzyka zespołu Breakout i Tadeusza Nalepy, która nadaje animacji odpowiedni rytm i porywa widza w tę sentymentalną i intymną podróż.
Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosów użyczyli m.in.: Andrzej Wajda, Barbara Kraftówna, Krystyna Janda, Daniel Olbrychski.
*Bilety w cenie 25 zł normalny /20 zł ulgowy do nabycia w Wieży Ciśnień, Akceleratorze Kultury oraz za pośrednictwem Biletomatu: https://www.biletomat.pl/inne/projekcja-filmu-zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta-11201/
Wydarzenie „W obiektywie. Spotkania istotne. Edycja pierwsza” odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kalisza oraz patronatem medialnym TVP3 Poznań i TVP Kultura.
Mariusz Wilczyński – polski reżyser animacji, malarz, performer, scenograf. Twórca ponad 200 tzw. „Księgoklipów”, czyli wideoklipów do książek. ukończył na łódzkiej ASP malarstwo w pracowni prof. Stanisława Fijałkowskiego i drzeworyt w pracowni prof. Andrzeja Mariana Bartczaka (1986). W początkowym okresie po studiach aktywny jako malarz i performer. Dopiero dziesięć lat po dyplomie, od 1996 zaczął interesować się filmem animowanym, będąc w tej dziedzinie absolutnym samoukiem. Praktyczną szkołą animacji były dla niego lata 1996-2000 kiedy co tydzień rysował wymyślone przez siebie „Księgoklipy” dla programu „Goniec Kulturalny” (TVP1) oraz teledyski animowane za które w latach 1996-2001 zdobył 6 Yachów. Wykładał animację klasyczną na Kunstuniversitat w Linzu (2003-2005) i na ASP w Łodzi (2003-2007), a od października 2007 uczy animacji klasycznej w łódzkiej filmówce PWSFTviT. Prowadził w TVP wraz z Agnieszką Szydłowską program poświęcony zjawiskom we współczesnej kulturze i sztuce „Po godzinach” (2005-2006). Jest autorem animowanej oprawy plastycznej kanału TVP Kultura od początku istnienia stacji (kwiecień 2005). Przy swoich filmach często współpracuje z Tomaszem Stańko.
„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców. Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.
Źródło: https://gutekfilm.pl/zabij-to-i-wyjedz-z-tego-miasta-wilczynski