Rozpoczęła się 44. edycja SCHOLI CANTORUM – Międzynarodowego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa. Koncert inaugurujący muzyczne święto odbył się w Kościele Garnizonowym pw. św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa. Zdobywców Harf Eola – złotych, srebrnych, brązowych i bursztynowej oraz wyróżnień i nagród specjalnych poznamy 29 czerwca.
Uroczystej inauguracji festiwalu dokonał Grzegorz Kulawinek, wiceprezydent Miasta Kalisza. – Witam serdecznie w naszym pięknym Kaliszu, po niezwykle trudnym, szczególnie dla kultury, czasie pandemii, wreszcie możemy się spotkać z Wami osobiście. Pandemia zmieniła wiele w naszym codziennym i zawodowym życiu. Miała również wpływ na zmiany w organizacji 44. festiwalu, bo po upływie tego czasu Kalisz wita Was po raz pierwszy nie w zimowym, ale w letnim anturażu. Pewnie jeden z założycieli festiwalu, zmarły niedawno Tadeusz Krokos, nie spodziewałby się, że po 43 latach festiwal będzie nosił jego imię i zmieni nazwę na: Schola Cantorum Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa. Zmiana ta pokazuje, że festiwal mimo swojego poważnego już wieku, nadal się rozwija – mówił wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
– Pragnę również powitać młodych plastyków, laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną. Dziękuję organizatorom za przygotowanie festiwalu i wielu wspaniałych wydarzeń okołofestiwalowych, z których mogą skorzystać mieszkańcy Kalisza i okolic. Życzę wszystkim dobrego czasu i powodzenia w zmaganiach konkursowych. 44. Schola Cantorum Międzynarodowy Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej im. Tadeusza Krokosa uważam za otwarty.
Tradycją jest, że podczas koncertu inauguracyjnego występują laureaci festiwalu, który odbył się rok wcześniej. Dziś również zaprezentowali się zwycięzcy poprzedniej edycji scholi cantorum.
W programie 44. festiwalu znalazły się koncerty i wystawy prac plastycznych, ale przede wszystkim konkurs, który pozwoli wyłonić tegorocznych zdobywców Harf Eola. Zwycięzców muzycznych zmagań poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się w środę, 29 czerwca, w Auli im. prof. Jerzego Rubińskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Jak zaznaczają organizatorzy: „Festiwal SCHOLA CANTORUM zmienił zasięg i swoją nazwę, przyjmując imię długoletniego dyrektora artystycznego, Tadeusza Krokosa. Od tego roku zespoły mogą też ubiegać się o Tytuł Ambasadora Festiwalu, a Rada Artystyczna ma uprawnienia do przyznania Nagrody Specjalnej im. Tadeusza Krokosa wyróżnionemu instruktorowi”.