Złamanie sądowego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Tylko wczoraj policjanci kaliskiej drogówki zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo orzeczonego wobec nich środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi.
Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny orzekanym przez sąd wobec sprawców przestępstw lub wykroczeń drogowych skierowanych przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Najczęściej stosowany jest w przypadku osób, które spowodowały wypadek, katastrofę w ruchu drogowym, naraziły na bezpośrednie niebezpieczeństwo inne osoby, czy też prowadziły pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego.
Tylko wczoraj kaliscy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo orzeczonego wobec nich środka karnego w postaci zakazu kierowania pojazdami mechanicznymi. Pierwszy z uczestników ruchu drogowego został zatrzymany do kontroli na terenie Kalisza, przez dzielnicowych. – W trakcie czynności policjanci ustalili, że 30-latek siedzący za kierownicą Toyoty miał aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Mężczyzna nie powinien wsiadać za kierownicę jeszcze przez trzy miesiące – informuje portal Kalisz24 INFO mł. asp. Edyta Marciniak z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Drugi z kierowców został zatrzymany do kontroli drogowej przez patrol z Wydziału Ruchu Drogowego. – Podczas sprawdzeń w systemach informatycznych okazało się, że wobec 49-letniego kierowcy volkswagena sąd orzekł 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Mężczyzna postanowił nie zastosować się do decyzji sądu i wsiadł za kierownice auta – dodaje mł. asp. Marciniak.
Obaj lekkomyślni kierowcy muszą teraz liczyć się z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania.
Przypominamy, że:
Zgodnie z art. 244 kodeksu karnego kierowca popełnia przestępstwo niezastosowania się do orzeczonego przez Sąd zakazu prowadzenia pojazdów, wówczas, gdy zakaz prowadzenia pojazdów jest prawomocny, a kierowca pomimo tego nadal kieruje samochodem.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
PZA / za KMP