Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprasza w czwartek, 22 czerwca o godzinie 11.00 do Biblioteki Głównej na sympozjum poświęcone m.in. digitalizacji i dostępności „Kaliszanina – gazety miasta Kalisza i jego okolic”. Czasopismo wydawane było w latach 1870–1892 w Kaliszu przez Karola Hindemitha.
Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu w ramach konsorcjum DARIAH zrealizował projekt informatyczno-badawczy, którego częścią jest stworzenie graficznego i tekstowego repozytorium – początkowo do testów a docelowo dla cyfrowej humanistyki. Ze względu na duże luki w polskich zasobach dawnych periodyków, także wielkopolskich, WFPiK UAM postanowił skompletować cyfrowe wersje czasopisma. W grudniu 2021 roku zakupił od Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Petersburgu skany „Kaliszanina”, natomiast MBP w Kaliszu uzupełniła brakujący numer z rocznika 1874.
Po opracowaniu, komplet skanów „Kaliszanina” umieszczony został w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej. Wersja znakowa wszystkich tekstów z gazety, po korekcie i anotowaniu, znalazła się na uniwersyteckiej platformie humanistyki cyfrowej, którą Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej zamierza stworzyć w ramach sieci AMUNet. Udostępnianie dawnej prasy to ważny etap budowania zasobów badawczych dla rożnych dziedzin humanistyki. W tym konkretnym wypadku doszło do finału wieloletnich starań o przywrócenie nie tylko wielkopolskim regionalistom XIX-wiecznego kaliskiego periodyku.
Podczas czwartkowego sympozjum głos zabiorą m. in.: prof. UAM dr hab. Jerzy Borowczyk – prodziekan do spraw nauki Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu, pracownik naukowy w Zakładzie Literatury Romantyzmu oraz Laboratorium Dokumentacji Literackiej, prof. UAM dr hab. Bogdan Hojdis z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, mediewista literaturoznawca, edytor, Ewa Kuśmierek z Działu Nowych Interfejsów Użytkownika Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, Monika Sobczak-Waliś – kierownik Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych MBP w Kaliszu. Spotkanie moderował będzie Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu.
Sympozjum towarzyszy wystawa „Ale numer! Sensacje z Kalisza” w Galerii 66, którą przygotowali Monika Sobczak-Waliś, Arkadiusz Błaszczyk, Mateusz Halak i Robert Kuciński. Ekspozycja została wpisana w program tegorocznych obchodów Święta Miasta Kalisza. Wystawa prezentuje „Kaliszanina” na przestrzeni lat 1870-1892, specjalną uwagę poświęcając dziewięciu sensacyjnym anonsom. Z pożółkłych szpalt wyłuskała je Monika Sobczak-Waliś, natomiast Mateusz Halak nadał im oprawę graficzną w duchu dziewiętnastowiecznej satyry. Dzięki zaprojektowanym przez Arkadiusza Błaszczyka wielkoformatowym planszom, zwiedzając można poczuć się, jak… chochlik drukarski. Pomysłodawcą projektu był Robert Kuciński.
Ciekawostką ekspozycji są oryginalne papierowe egzemplarze pisma ze zbiorów MBP oraz nośniki cyfrowe i fotograficzne, na których przechowywany jest „Kaliszanin”. Wielu zaskoczy fakt, że w początkach lat 90. staraniem Kaliskiej Fundacji Kultury ukazywała się reedycja najstarszej kaliskiej gazety, zawierająca oczywiście bieżące informacje. Kilka numerów prezentujemy na wystawie dzięki uprzejmości dra Jerzego Wypycha.
PZA / za MBP