W miniony czwartek, 14 marca w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu zostały otwarte, przy udziale licznie zgromadzonej publiczności, dwie wystawy: Bogusławy Kowalczyk „Tarcze” oraz Sylwii Owczarek „Drogowskazy retrospektywne” . Dostępne będą one dla zwiedzających do 19 kwietnia 2024 roku.
Tematem wiodącym i punktem wyjścia do stworzenia zaprezentowanych przez Bogusławę Kowalczyk prac jest TARCZA ze swoim pierwotnym znaczeniem jakim jest element obronny. Jednak różnorodność kompozycji oraz użytych przez Artystkę materiałów ma pokazać wieloznaczność a raczej wielozadaniowość tarcz, zwrócić uwagę na problem ich nietrwałości, niszczenia i naprawiania, ich skuteczności oraz jej braku a także ich realnej wartości. Prace Bogusławy Kowalczyk oglądać można także w przestrzeni miasta, w ramach cyklicznej prezentacji „Postój ze Sztuką”, która stanowi uzupełnienie ekspozycji w Galerii oraz swoiste zaproszenie na nią.
Wystawa Sylwii Owczarek „Drogowskazy retrospektywne”, która prezentowana jest w przestrzeni Galerii Pulsar, to realizacja Nagrody Publiczności „A-Kumulacji 2023, Kaliskiego Biennale Sztuki”. Prezentacja ta została oparta na „konstrukcji” domu, jako miejsca i jako synonimu rodziny. Prace pokazane na wystawie, obrazować mają wybrane przez Artystkę wspomnienia, te „intensywnie przez nią odczuwane i budujące jej historię”.
Obie ekspozycje stanowią zachętę do osobistych refleksji nad poruszonymi przez Artystki zagadnieniami, mogą również prowokować widzów do poszukiwań elementów dialogu pomiędzy metaforycznymi założeniami obu wystaw.
Bogusława Kowalczyk w latach 1988 – 1993 studiowała w kaliskim Zakładzie Wychowania Plastycznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dyplom uzyskała w 1993 roku, w pracowni malarstwa prof. Andrzeja Niekrasza. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Od wielu lat prowadzi pracownię plastyczną oraz Galerię „Szatnia” w Młodzieżowym Domu Kultury w Kaliszu
Sylwia Owczarek urodzona w 1987 roku. Wychowywała się w wielkopolskiej wsi Chełmce, która wpłynęła na jej poczucie tożsamości i współczesne wybory artystyczne. Ukończyła ceramikę w kaliskim Liceum Sztuk Plastycznych i rozpoczęła studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na kierunku malarstwo. Naukę kontynuowała na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie w 2022 roku uzyskała tytuł doktora sztuki. Prace wystawia w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Niemczech, Szwecji, Łotwie i Słowacji. Wykładowczyni i edukatorka, zawodowo związana z Muzeum Współczesnym Wrocław.
PZA / za Galeria Sztuki im. J. Tarasina / fot. Jakub Seydak