Groźnie wyglądające zdarzenie na ul. Górnośląskiej w Kaliszu. Na oznakowanym przejściu dla pieszych kierująca samochodem osobowym potraciła przechodzącego przez jezdnię 17-latka. Chłopak z obrażeniami ciała trafił do szpitala.
Do wypadku doszło w piątek, 12 kwietnia chwilę przed godziną 9.00. Potrącony nastolatek odbił się od pojazdu i upadł na jezdnię. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policję.
– Jak wynika z ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy, kierująca pojazdem osobowym marki Peugeot, 47-letnia kobieta, przemieszczając się ul. Górnośląską w kierunku centrum miasta potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Cmentarną 17-letniego chłopaka. Poszkodowany trafił do szpitala. Wiadomo, że kobieta była trzeźwa – przekazuje portalowi Kalisz24 INFO podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Od wyników badań i odniesionych obrażeń zależeć będzie kwalifikacja zdarzenia oraz kara dla sprawczyni tego zdarzenia. 47-latka, za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego prawdopodobnie straci prawo jazdy.
W czerwcu 2021 roku Polska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących pierwszeństwa pieszych na przejściach. Celem tych zmian było zwiększenie bezpieczeństwa najsłabszych użytkowników dróg. Jednak, czy nowe przepisy rzeczywiście przyniosły oczekiwane efekty?
Na mocy nowelizacji, pieszy uzyskał pierwszeństwo nie w momencie wejścia na pasy, ale wyrażając już chęć przejścia przez jezdnię w oznakowanym miejscu. To oznacza, że pieszy ma pierwszeństwo, gdy staje na przejściu i wyraźnie sygnalizuje swoją intencję przejścia.
Statystyki i rzeczywistość
Niestety, choć zmiany miały poprawić bezpieczeństwo pieszych, statystyki policyjne nie kłamią. Od momentu wprowadzenia nowych regulacji liczba wypadków wzrosła o 38%, a rannych zostało o 39% więcej osób. Ponadto, liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o 33%. To wyraźnie pokazuje, że pierwszeństwo pieszych na pasach nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.
Interpelacja i odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury
W grudniu 2022 roku poseł Artur Szałabawka złożył interpelację w sprawie analizy przepisów dotyczących pieszych. Wskazał na problem nierespektowania obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych oraz utraty instynktu samozachowawczego z powodu przekonania o posiadanym pierwszeństwie. W odpowiedzi, Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że przepisy są już dostosowane do wyraźnej chęci przejścia przez pieszych na przejściu.
Choć pierwszeństwo pieszych na pasach jest ważne, to samo w sobie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Kluczowe jest edukowanie zarówno pieszych, jak i kierowców o zasadach ruchu drogowego oraz wzajemnym szacunku na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich.
PZA