Strona główna Kalisz i region Kalisz Passa na artefakty trwa! Sensacyjne znaleziska z epoki brązu Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej

Passa na artefakty trwa! Sensacyjne znaleziska z epoki brązu Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej

0
0

Kaliska Grupa Eksploracyjna dokonała niezwykłego odkrycia, które rzuca nowe światło na życie i kulturę ludzi zamieszkujących ziemie obecnej Wielkopolski w epoce brązu. W trakcie poszukiwań prowadzonych w okolicach Kalisza udało się odnaleźć liczne artefakty sprzed kilku tysięcy lat, które świadczą o zaawansowaniu lokalnych społeczności oraz ich kontaktach z innymi kulturami.


Epoka brązu, trwająca w Polsce od około 2300 do 700 roku p.n.e., była okresem intensywnego rozwoju kultury i technologii. Kalisz, będący jednym z najstarszych miast w Polsce, już w tamtych czasach mógł pełnić istotną rolę jako punkt osadniczy i handlowy. Znaleziska dokonane w ostatnich dniach przez Kaliską Grupę Eksploracyjną zdają się potwierdzać, że rejon ten był ważnym ośrodkiem życia społecznego i gospodarczego.

Odkrycia na miarę epoki

Podczas poszukiwań, wspomaganych nowoczesnymi technologiami, takich jak detektory metali, kaliscy poszukiwacze natrafili na liczne przedmioty codziennego użytku, broń oraz ozdoby. Wśród najcenniejszych znalezisk wymienia się miedziane i brązowe narzędzia – m.in. siekiery, dłuta i igły, które świadczą o wysokim poziomie umiejętności rzemieślniczych, fragmenty broni – w tym groty włóczni i ostrza, co może wskazywać na militarne znaczenie regionu lub konieczność obrony przed najeźdźcami.

– Zrzucając świąteczne kilogramy udało nam się odnaleźć późnobrązową szpilę. Dwa dni później, podczas ostatnich poszukiwań w 2024 roku Krzysztof trafił na wyjątkowe znalezisko. Był to grot wykonany z brązu, przypomina on typ naddunajski, co sugeruje potencjalny import z terenów południowych. Ostateczna klasyfikacja oraz szczegóły dotyczące jego pochodzenia będą możliwe do ustalenia po oględzinach przez archeologa – mówi Konrad Wilk z Kaliskiej Grupy Eksploracyjnej. Chwilę później Artur… trafił na fragment sztyletu z brązu… Najprawdopodobniej datowany na II okres EB, ale w związku z tym, że grot i fragment sztyletu dzieli zaledwie 200 metrów wstrzymujemy poszukiwania na danym terenie. Natomiast w pierwszych dniach 2025 roku udało nam się odnaleźć „szpile z łabędzią szyjką i główką rozklepaną, zwinięta w uszko najprawdopodobniej z początków epoki żelaza HaC-HaC/HaD (VIII-VII w pne)”. – identyfikacji na bazie zdjęć dokonał dr Grzegorz Szczurek, za co serdecznie dziękujemy – dodał Wilk.

Wszystkie odkrycia trafiły do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu z delegaturą w Kaliszu, gdzie będą szczegółowo analizowane i konserwowane. Następnie trafią do Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej W najbliższym czasie planowane są kolejne poszukiwania terenowe, które mają na celu zidentyfikowanie nowych stanowisk archeologicznych w regionie.

Odkrycia kaliskiej grupy eksploracyjnej to niezwykle ważny wkład w poznanie historii regionu i epoki brązu w Polsce. Znaleziska te przypominają, jak bogata i różnorodna była przeszłość naszych ziem, a ich badania mogą dostarczyć jeszcze wielu fascynujących informacji. Dzięki pracy pasjonatów i archeologów historia Kalisza zyskuje kolejne, niezwykłe rozdziały.


OZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kalisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Złodziej damskich torebek namierzony i zatrzymany!

Nawet 15 lat pozbawienia wolności grozi 36-letniemu mężczyźnie podejrzanemu o kradzież dam…