
21 kwietnia 2025 roku o godzinie 7:35 w swojej rezydencji Domus Sanctae Marthae w Watykanie zmarł Papież Franciszek. Miał 88 lat. Jego śmierć ogłosił kardynał Kevin Farrell, kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego, mówiąc: „O 7:35 rano Biskup Rzymu, Franciszek, powrócił do domu Ojca. Całe jego życie było poświęcone służbie Panu i Jego Kościołowi.”
Papież od lat zmagał się z problemami zdrowotnymi, w tym z przewlekłą chorobą płuc. W lutym 2025 roku trafił do rzymskiej kliniki Gemelli z powodu ciężkiego zapalenia płuc, które przekształciło się w obustronne zapalenie płuc. Spędził tam 38 dni, co było najdłuższą hospitalizacją w czasie jego 12-letniego pontyfikatu. Pomimo osłabienia, w Niedzielę Wielkanocną, dzień przed śmiercią, pojawił się na Placu Świętego Piotra, błogosławiąc wiernych z wózka inwalidzkiego.
Dziedzictwo i reakcje świata
Franciszek, urodzony jako Jorge Mario Bergoglio w Buenos Aires, był pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej i pierwszym jezuitą na Tronie Piotrowym. Jego pontyfikat charakteryzował się naciskiem na pokorę, troskę o ubogich, dialog międzyreligijny oraz reformy w Kościele. Był znany z prostego stylu życia i otwartości na współczesne wyzwania społeczne.
Światowi przywódcy oddali mu hołd. Prezydent Francji Emmanuel Macron podkreślił jego solidarność z najsłabszymi, a prezydent Izraela Isaac Herzog nazwał go „człowiekiem głębokiej wiary i nieograniczonego współczucia”. Premier Holandii Dick Schoof określił go jako „człowieka ludu”, a premier Nowej Zelandii Christopher Luxon wspomniał o jego zaangażowaniu w sprawy społeczne i dialog międzyreligijny.
Pogrzeb i dalsze kroki
Papież Franciszek już w 2023 roku wyraził życzenie, aby jego pogrzeb był skromny i odbył się poza Watykanem. Zgodnie z jego wolą, ciało zostanie pochowane w Rzymie, a nie w tradycyjnym miejscu spoczynku papieży.
Po jego śmierci rozpoczął się okres sede vacante, a przygotowania do konklawe, które wybierze nowego papieża, są w toku. Obecnie 135 kardynałów poniżej 80. roku życia jest uprawnionych do udziału w wyborze następcy.
Papież Franciszek pozostawił po sobie dziedzictwo otwartości, pokory i zaangażowania w sprawy społeczne, które na długo pozostanie w pamięci wiernych na całym świecie.
PZA