1. września 2020 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, na mocy którego powstała Akademia Kaliska. W tym szczególnym dniu, podczas specjalnej konferencji prasowej prof. Andrzej Wojtyła podziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania akademii.
– Ten dzień jest szczególny nie tylko dla naszej uczelni, ale dla całego miasta – powiedział prof. Wojtyła. – Utworzenie Akademii Kaliskiej to zasługa przede wszystkim kadry naukowej i dydaktycznej, pracowników administracji uczelni, ale również związków zawodowych, które wspierały moje działania w tym zakresie. Dziękuję również posłom – Janowi Dziedziczakowi i Janowi Mosińskiemu, którzy przez cały czas nie ustawali w działaniach na rzecz Akademii Kaliskiej. Jej utworzenie było możliwe po spełnieniu pewnych warunków w tym uzyskania prawa doktoryzowania na dwóch kierunkach – w ub. roku uzyskaliśmy takie prawo w dyscyplinie o zdrowiu, a w roku bieżącym w dyscyplinie nauk o bezpieczeństwie. To dało nam podstawy, by stać się uczelnią akademicką.
Chciałbym podkreślić, że w rankingu ,,Perspektyw” w tym roku byliśmy oceniani w gronie uczelni zawodowych, ale po raz pierwszy również jako uczelnia akademicka wraz z uniwersytetami i akademiami, które funkcjonują w Polsce. Warto podkreślić, że tradycje akademickie Kalisza sięgają bardzo daleko, sięgają roku 1389, ale zostały przerwane podczas I wojny światowej, gdy Kalisz został spalony i praktycznie wyludniony. Odbudowano szkolnictwo średnie, niestety do chwili utworzenia Akademii Kaliskiej tradycje akademickie nie były przywracane. Teraz wracamy do historii i piszemy własną. Myślimy już o tym żeby stworzyć Uniwersytet Kaliski – to nie jest temat na jeden, czy dwa lata, ale myślę, że na koniec mojej kadencji, będę pierwsze efekty tych działań.
– Miło jest siedzieć obok rektora Akademii Kaliskiej w tym historycznym dniu – dodał Jan Dziedziczak, minister w KPRM. – Mamy to, udało się i wszyscy możemy pogratulować sobie, że Kalisz ma uczelnię akademicką. Warto podkreślić, że nie ma żadnego opóźnienia. Tak jak obiecaliśmy jesienią ub. roku od roku akademickiego 2020/2021 funkcjonuje Akademia Kaliska.
– To kolejny dowód naszej wiarygodności – Deklarowaliśmy, że zrobimy wszystko, by Akademia Kaliska stała się faktem i tak się stało. Chcę podkreślić, że nie mamy do czynienia ze zmianą nazwy. Powstała nowa jednostka organizacyjno – prawna, z innym statusem prawnym, mająca takie same cechy, charakter, sens, istotę, jak Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim – dodał Jan Dziedziczak.
Poseł Jan Dziedziczak podkreślił, że zmiana PWSZ na Akademię Kaliską to wielki sukces i podniesienie prestiżu miasta. – Im silniejszy ośrodek akademicki tym większe prawdopodobieństwo, że duża część zainteresowanej studiami młodzieży zostanie w Kaliszu. Nie wyjedzie do Poznania, Wrocławia, Warszawy, Krakowa, Łodzi tylko pozostanie w Kaliszu – mówi poseł Jan Dziedziczak – To bardzo ważny moment w historii miasta i propozycji miasta dla młodych ludzi w Kaliszu – dodaje.