Kaliskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji stosuje innowacyjne metody renowacji zbiorników wody pitnej – ich dna i ściany zostały pokryte płytkami bazaltowymi, bardzo mocnym materiałem o zerowej przepuszczalności.
– Jesteśmy pionierami jeśli chodzi o zastosowanie bazaltu w zbiornikach magazynujących wodę czystą. Głównie materiał bazaltowy wykorzystywany jest przy budowie kanalizacji – mówi Andrzej Anczykowski, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o w Kaliszu. – W 2015 roku zakończyliśmy renowację czterech zbiorników przy ul. Smolnej, o łącznej objętości 12.000 m3. W sierpniu tego roku oddaliśmy do użytku zbiornik pokryty bazaltem o pojemności 1.400 m3 mieszczący się na terenie stacji uzdatniania wody Lis. Bazalt jest bardzo wytrzymały. Szacujemy, że będzie służył co najmniej 70 lat. Wpłynie to na zwiększenie oszczędności i wyeliminuje częste remonty.
– Zbiorniki wody czystej na ul. Smolnej w Kaliszu zostały wybudowane w latach 70. i 80. XX wieku i stanowią bardzo ważny element układu zaopatrzenia w wodę pitną mieszkańców Kalisza – dodaje Anna Chmara, dyrektor ds. produkcji w PwiK. – Prawie 40-letnia eksploatacja zbiorników spowodowała niekorzystne oddziaływanie wody na ich betonowe ściany. Po wypompowaniu wody uwidoczniła się porowata i niejednorodna struktura betonu. Podczas szczegółowych oględzin stwierdzono liczne ubytki betonu, w wyniku korozji w wielu miejscach zostały odsłonięte elementy zbrojenia.
Dalsze korzystanie ze zbiorników mogło spowodować kolejne ich zniszczenia i znacznie pogorszyć parametry jakościowe magazynowanej wody.