O ogromnym szczęściu może mówić lokatorka jednego z mieszkań kamienicy przy ul. Niecałej w Kaliszu, którą w środowe późne popołudnie znaleziono nieprzytomną w łazience. Stężenie tlenku węgla w pomieszczeniu wynosiło ponad 400 ppm’ów!
To pierwsze tak poważne zdarzenie w tym sezonie grzewczym, w którym poszkodowany został człowiek. Kobieta, którą nieprzytomną wyciągnął z łazienki jej partner, trafiła do szpitala.
– Informację o podejrzeniu ulatniania się tlenku węgla, czyli tzw „cichego zabójcy” w jednym z mieszkań kamienicy przy ul. Niecałej w Kaliszu otrzymaliśmy w środę, 16 grudnia ok. godziny 16.35. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2 Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu oraz zastęp z Ochotniczej Straży Pożarnej Dobrzec – informuje portal Kalisz24 INFO mł. kpt. Szymon Zieliński, oficer prasowy KM PSP W Kaliszu.
Po udzieleniu przez strażaków kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej i przekazaniu jej Zespołowi Ratownictwa Medycznego, w pomieszczeniu stężenie tlenku węgla wynosiło ponad 400 ppm’ów.
Czym jest tlenek węgla?
Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Powstaje na skutek niepełnego spalania wszystkich paliw, m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów. W Polsce każdego roku z powodu zatrucia się tlenkiem węgla umiera kilkadziesiąt osób.
Czad łatwo miesza się z powietrzem, jest nieco od niego lżejszy. Trujące działanie tlenku węgla wynika z jego większego od tlenu (250–300 razy) powinowactwa do hemoglobiny, zawartej w erytrocytach krwi. Tworzy on połączenie zwane karboksyhemoglobiną (CO + Hb → COHb), które jest trwalsze niż służąca do transportu tlenu z płuc do tkanek oksyhemoglobina (połączenie tlenu z hemoglobiną). Dochodzi więc do niedotlenienia tkanek, co w wielu przypadkach prowadzi do śmierci. Początkowe objawy zatrucia CO, takie jak: nudności, zmęczenie, lekki ból głowy są podobne do objawów grypy, przez co często zatrucie jest nieprawidłowo diagnozowane.
Jak powstaje tlenek węgla?
Tlenek węgla jest efektem ubocznym spalania przy zbyt małej ilości tlenu. Niesprawna i nieprawidłowa wentylacja domu oraz niedrożność kominów, doprowadzają do nadmiernego nagromadzania się tlenku węgla w pomieszczeniu. Istotne jest, aby w domu utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza. Bardzo ważne jest regularne wietrzenie, otwieranie okien, zwłaszcza w miejscach, w których znajdują się urządzenia grzewcze. Pomoże to pozbyć się zanieczyszczeń, doprowadzi tlen do pomieszczenia oraz usprawni nagrzewanie pomieszczeń.
Statystycznie do zatrucia czadem najczęściej dochodzi w łazience. Wykorzystywane do podgrzewania ciepłej wody piecyki gazowe do całkowitego spalenia gazu potrzebują dużej ilości powietrza, którego swobodny dopływ w zazwyczaj małej i zamkniętej łazience jest utrudniony.
Poniższy rysunek wskazuje typowe źródła tlenku węgla, z którymi możemy się spotkać. Są to m.in. kocioł grzewczy, ogrzewacz wody, kominek, kuchenka gazowa, grill użytkowany w zamkniętych lub słabo wentylowanych pomieszczeniach (np. w wiacie), uruchomiony samochód w garażu oraz komin, który może ulec rozszczelnieniu.
Objawy zatrucia
Tlenek węgla jest bardzo toksycznym gazem. Szybko atakuje organizm, niszcząc organy wewnętrzne. Poważne zatrucie prowadzi nawet do śmierci. Wraz z tlenem dostaje się do krwiobiegu, doprowadzając do niedotlenienia tkanek.
Niewielkie zatrucie tlenkiem węgla ma podobne objawy do grypy, z którą często jest to mylone. Pojawiają się łagodne bóle głowy, ogólne osłabienie, nudności, złe samopoczucie. Przy średnim stopniu ból głowy jest już silny, krew szybciej pulsuje, przyspieszając tętno, czujemy się bardzo źle, towarzyszą temu wymioty i poczucie zagubienia.
Jeżeli tlenek węgla zaatakował organizm w wysokim stopniu, człowiek traci przytomność, pojawiają się drgawki, zatrzymanie oddechu i akcji serca, które ostatecznie doprowadzają do śmierci.
Duże stężenie czadu jest w stanie zabić człowieka w ciągu kilku minut.