Strona główna Kultura i rozrywka Ciśnienie na poezję w Akceleratorze Kultury. Monodram pt. „Zemsta Czerwonych Bucików”

Ciśnienie na poezję w Akceleratorze Kultury. Monodram pt. „Zemsta Czerwonych Bucików”

0
0

Wyobraź sobie, co się może wydarzyć, gdy przez całe życie prześladuje cię jedna piosenka. Śni ci się każdej nocy i nie możesz się od niej uwolnić. Takie koszmary przeżywa bohater monodramu „Zemsta Czerwonych Bucików”, na który zapraszamy do Akceleratora Kultury, w ramach cyklu „Ciśnienie na poezję”.


W rolę Dymitiontka – upadłej dziecięcej gwiazdy, która przed laty cieszyła się ogromną popularnością wcielił się Janusz Stolarski, znany publiczności Wieży Ciśnień z monodramu „Ecce homo”. Aktor ze swobodą, dowcipem i ironią przez godzinę opowiada nam historię artysty pracującego w amerykański show biznesie muzyka, którego sława minęła wraz z dzieciństwem pozostawiając po sobie jedynie wspomnienie i klątwę czerwonych bucików, od której próbuje się uwolnić każdej nocy.

Janusz Stolarski w roli Dymitriątka potwierdza raz jeszcze swoją klasę. Potrafi wspaniale opanować publiczność, wydobyć z niej oczekiwane reakcje, pokazując swój talent aktorski w całej krasie – bawi nas i wzrusza.

Wydarzenie: Ciśnienie na poezję – monodram Janusza Stolarskiego „Zemsta Czerwonych Bucików”
Termin: 6 czerwca 2022 r. (poniedziałek), godz. 19:00
Miejsce: Akcelerator Kultury (ul. Nowy Świat 2a, Kalisz)
Bilety: 25 zł normalny / 20 zł ulgowy do nabycia w OKP Wieża Ciśnień, Akceleratorze Kultury oraz na stronie Biletomat .pl” https://www.biletomat.pl/teatry/zemsta-czerwonych-bucikow-kalisz-11411/

Autorem oryginalnego tekstu jest Philips Dimitri Galas – dramaturg, aktor, artysta cyrkowy i plastyk, był twórcą nowej formy scenicznej, którą sam nazwał „Avant-Vaudeville”. Wyrosła ona z jego własnych doświadczeń nabytych podczas pracy w europejskich i amerykańskich teatrach, cyrkach i kabaretach. Przykładem tej formy jest monodram „Zemsta Czerwonych Bucików”, który przyniósł autorowi znaczące wyróżnienia (m.in. Weekly Theatre Award, oraz Hollywood Drama – Logue Award). Został on przetłumaczony przez Sławomira Michała Chwastowskiego specjalnie dla Janusza Stolarskiego. Jest to dramat muzyczny, choć nie powstał do niego żaden zapis nutowy. W utworze muzyką jest sam aktor, wypowiadany przez niego tekst i wykonywane czynności.

Polska prapremiera „Zemsty Czerwonych Bucików” (Teatr Polski w Poznaniu, 10.02.1995r.) była pierwszą prezentacją dzieła Galasa poza kontynentem amerykańskim.

Zemsta Czerwonych Bucików / Philip Dimitri Galas

Realizatorzy:

  • wykonanie – Janusz Stolarski
  • przekład i reżyseria – Sławomir Michał Chwastowski
  • oprawa plastyczna – Bohdan Cieślak
  • realizacja świateł – Renata Stolarska
Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Spokój Mamy – Wielka Wymiana Zabawek”

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji SPOKÓJ MAMY – WIELKA WYMIANA ZABAWEK.…