Rząpie odkryte podczas prac na Głównym Rynku w Kaliszu zostało wpisane do rejestru zabytków i jest unikatowe w skali kraju. Jak poinformował podczas konferencji prasowej prezydent miasta Krystian Kinastowski, jego prezentacja musi zostać uwzględniona w koncepcji i jest to jedno z zadań dla architektów, którzy staną do konkursu.
Przygotowanie, zorganizowanie, przeprowadzenie i rozstrzygnięcie konkursu na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania Głównego Rynku oraz Nowego Rynku wraz z łączącą je ulicą Kanonicką jest przedmiotem umowy, jaką Miasto Kalisz zawarło 24 kwietnia z poznańskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Obie strony zobowiązały się do realizacji obowiązków, wynikających z treści dokumentu. Miasto Kalisz ma m.in. przekazać SARP-owi materiały, niezbędne do opracowania regulaminu konkursu i wskazać swoich reprezentantów w pracach sądu konkursowego. Stowarzyszenie natomiast zobowiązało się m.in. do przeprowadzenia wszystkich etapów konkursu na opracowania koncepcji – od przygotowania regulaminu do rozstrzygnięcia. Ma również ogłosić informacje o nim poprzez wszystkie swoje oddziały, Okręgowe Izby Architektów RP oraz wybrane portale branżowe. Powstanie także strona internetowa konkursu. Za realizację całego zamówienia poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich otrzyma wynagrodzenie w wysokości 147 600 złotych.
Autor pracy, którą sąd konkursowy wskaże jako najlepszą, otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 45 tysięcy złotych. Zostanie także zaproszony, w trybie zamówienia z wolnej ręki, do negocjacji umowy na szczegółowe opracowanie swojej pracy, obejmujące w szczególności wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej oraz pełnienie nadzoru autorskiego. Wykonawcy opracowań uhonorowanych drugą i trzecią nagrodą, a także wyróżnionych, również otrzymają nagrody finansowe. Na wszystkie Miasto Kalisz przeznaczy pulę 120 tysięcy złotych.
Jak informuje prezydent Krystian Kinastowski, samorząd ma pewne oczekiwania wobec prac konkursowych. Wśród nich są m.in. parking pod płytą Nowego Rynku oraz wyeksponowanie unikatowych elementów Głównego Rynku.
– Rząpie zostało wpisane do rejestru zabytków i jest unikatowe w skali kraju. Jego prezentacja musi zostać uwzględniona w koncepcji i jest to jedno z zadań dla architektów, którzy staną do konkursu. Podobnych rozwiązań architektonicznych w całej Polsce jest wiele. Projektanci z „dziurelli”, którą postrzegano jako problem, mają szansę zrobić atut, który będzie przyciągał na Główny Rynek mieszkańców i turystów. Na Nowym Rynku chcielibyśmy pozostawić funkcję handlową, bo ona zapewnia obecność ludzi. Targowisko nie może mieć jednak takiej formy jak teraz, bo w XXI wieku to jest po prostu nie do przyjęcia. Obecnie nie spełnia ono oczekiwań i właścicieli stoisk, i kupujących. Nowy Rynek to także miejsce na organizację różnego rodzaju imprez miejskich. Nie wszystkie przecież muszą odbywać się na Głównym Rynku, który w efekcie konkursu może stać się miejscem reprezentacyjnym. Przed ratuszem odbywać się wówczas będą uroczystości o charakterze bardziej dostojnym, a imprezy rozrywkowe będziemy organizować „w drugim pokoju”, na Nowym Rynku – skomentował podczas dzisiejszej konferencji prasowej Krystian Kinastowski, prezydent Miasta Kalisza.
Konkurs ma zostać ogłoszony w lipcu. Do końca 2019 roku poznamy jego zwycięzcę.