Strona główna Kultura i rozrywka Europejskie Dni Dziedzictwa w 2021 roku odbędą się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”

Europejskie Dni Dziedzictwa w 2021 roku odbędą się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”

0
0

Smaki Dziedzictwa” będą tematem tegorocznej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Jak podkreśla Narodowy Instytut Dziedzictwa – krajowy koordynator tego przedsięwzięcia – czas po odzyskaniu niepodległości był dla Polaków okresem budowania i wzmacniania wspólnoty narodowej przy jednoczesnym dzieleniu się bogactwem wielu narodowości, religii i kultur rozwijających się wcześniej na ziemiach polskich leżących w trzech zaborach.


Doskonałym przykładem bogactwa kulturowego są zwyczaje kulinarne, które odgrywały niebagatelną rolę w pielęgnowaniu obyczajów i tworzeniu więzi rodzinnych i przyjacielskich osób, które razem biesiadowały. Na posiłek składają się przecież nie tylko poszczególne potrawy, ale też proces ich przygotowania, wspólne jedzenie, któremu towarzyszą rozmowy i wspomnienia. To również forma spędzania czasu.

Bieżąca edycja EDD będzie się skupiać także na tradycjach rzemieślniczych takich jak przetwórstwo żywności, cukiernictwo, piekarnictwo, wytwórnie cukierków i zabytkach z nimi związanych, a także na dawnych przepisach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, tradycjach przygotowywania określonych dań regionalnych. Należy zwrócić uwagę na to jak różniła się kuchnia w trzech zaborach i jak te różnice zakorzeniły się w naszych współczesnych jadłospisach. Nazwy dań pokazują również wpływy językowe zaborców na nasze tradycje kulinarne. Ciekawe są wspomnienia osób starszych o tym, co dawniej jedzono na wsi, a co w mieście.

Poprzez temat kulinarny podchodzimy do dziedzictwa w nowy, mniej oczywisty sposób. Warto popularyzować i upowszechniać wiedzę o kulturze jedzenia, kuchni tradycyjnej i regionalnej, która jest nierozerwalnym elementem polskiej historii i kultury.

Europejskie Dni Dziedzictwa są zawsze świętem społeczności lokalnej. Poczucie wspólnoty w obecnych czasach staje się ważniejsze niż kiedykolwiek. Choć żyjemy w czasach pandemii, optymistycznie zakładamy, że EDD odbędą jak zwykle w drugi (11-12.09.2021 r.) i trzeci (18-19.09.2021 r.) weekend września.

Serdecznie zapraszamy instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, ale także rzemieślników, przetwórców żywności oraz restauratorów do przygotowania różnych wydarzeń wpisujących w temat EDD i współgospodarzenia temu społeczno-kulturalnemu przedsięwzięciu.

Sprawą podstawową jest oczywiście zdrowie i bezpieczeństwo nas wszystkich. Przy planowaniu wydarzeń i przedsięwzięć, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo, specyficzne uwarunkowania wynikające ze stanu pandemii. Jako samorząd śledzimy zalecenia rządu i dostosowujemy nasze życie społeczne i plany na bieżąco – organizatorów wydarzeń prosimy o to samo.

Zapraszamy podmioty planujące wydarzenia w ramach 29. edycji EDD do zgłaszania ich Narodowemu Instytutowi Dziedzictwa, który przygotuje kalendarium dla poszczególnych województw za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego na stronie https://edd.nid.pl/formularz-zgloszeniowy/.

Ponadto informację o zgłoszonym wydarzeniu prosimy przesłać do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, który koordynuje przygotowanie programu obchodów EDD w naszym mieście na adres e-mail: awozniak@um.kalisz.pl lub ezmarzla@um.kalisz.pl .


źródło. Na podstawie materiałów ze strony Narodowego Instytutu Dziedzictwa opracował Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Spokój Mamy – Wielka Wymiana Zabawek”

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji SPOKÓJ MAMY – WIELKA WYMIANA ZABAWEK.…