Strona główna Aktualności Jan Mosiński chce usunięcia sowieckich symboli z cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu

Jan Mosiński chce usunięcia sowieckich symboli z cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu

0
1

Zwracam się do Pana Wojewody o podjęcie działań, na mocy których z terenu cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu zostaną usunięte komunistyczne symbole gloryfikujące imperium zła, którym był ZSRR” napisał do Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego, poseł PiS Jan Mosiński.


Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński, parlamentarzysta i wieloletni Przewodniczący kaliskiej Solidarności w piśmie do Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego porównuje obecny atak Rosji na Ukrainę do brutalności stalinowskiej armii sowieckiej.

– Mając na względzie bestialski napad Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, okazanie ze strony Putina bezwzględnej polityki eliminacji ludności cywilnej, dzieci, osób starszych Federacja Rosyjska nawiązuje do najokrutniejszych metod nazizmu niemieckiego i stalinizmu podkreśla Jan Mosiński.Cały cywilizowany świat potępia działania wojsk armii rosyjskiej, jak i politykę Prezydenta Rosji Putina, który zmierza do odbudowy imperium zła, jakim był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i ekspansję na państwa, które po rozpadzie Związku Radzieckiego stały się wolnymi i suwerennymi państwami.

W skierowanym do Wojewody Wielkopolskiego piśmie polityk zwraca się o podjęcie przez Michała Zielińskiego działań, które doprowadzą do trwałego usunięcia z kaliskiego cmentarza sowieckich symboli.

Zwracam się do Pana Wojewody o podjęcie działań, na mocy których z terenu cmentarza żołnierzy radzieckich w Kaliszu zostaną usunięte komunistyczne symbole gloryfikujące imperium zła, którym był ZSRRnapisał parlamentarzysta. – Jednocześnie w moim piśmie jednoznacznie wskazuję, iż z uwagi na szacunek do mogił żołnierzy, teren ten powinien zostać miejscem zadumy. Ale po usunięciu symboliki zbrodniczego systemu.

W skierowanym do Wojewody Wielkopolskiego piśmie Jan Mosiński zasugerował skorzystanie z pomocy i wspólnym działaniu w tej kwestii z Instytutem Pamięci Narodowej.

Szkoda, że tuż po 1989 roku zabrakło wielu decyzji także w takich kwestiach, ale lepiej późno niż wcale dodaje parlamentarzysta.Nadszedł czas odbudowywania prawdy historycznej. Kilkadziesiąt lat milczenia wobec Zbrodni Katyńskiej przyczyniło się do relatywizowania brutalności sowieckiego imperium zła. Dziś widzimy  tego konsekwencje u naszego sąsiada. Cieszę się, że coraz więcej samorządów podejmuje działania na rzecz usuwania z przestrzeni publicznej sowieckich symboli. Bo Armia Radziecka nie była wyzwolicielem Polski.    

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Uderzył w słup! Za kierownicą BMW 19-latek z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów

Groźne zdarzenie drogowe w Zbiersku-Cukrowni w powiecie kaliskim. Samochód osobowy na łuku…