Strona główna Aktualności Jesień, smog i… czad. Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu otrzymuje pierwsze zgłoszenia

Jesień, smog i… czad. Państwowa Straż Pożarna w Kaliszu otrzymuje pierwsze zgłoszenia

0
0

Trzy zastępy z Państwowej Straży Pożarnej i Zespół Ratownictwa Medycznego interweniowały w piątek wieczorem w budynku wielorodzinnym u zbiegu al. Wojska Polskiego z ul. Majkowską w Kaliszu. Powodem był ulatniający się tlenek węgla. Mierniki wielogazowe ratowników wykazały obecność cichego zabójcy w ilości 55 ppm’ów. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Do zdarzenia doszło w piątek, 19 października w godzinach wieczornych w kamienicy przy ul. Majkowskiej w Kaliszu. Na miejsce dyżurny zadysponował trzy zastępy straży pożarnej. Niezbędna okazała się także obecność Zespołu Ratownictwa Medycznego. Mieszkaniec lokalu, w którym doszło do ulatniania się tlenku węgla źle się poczuł. Został przewieziony do kaliskiego szpitala przy ul. Poznańskiej. Dodatkowo strażacy przy użyciu mierników sprawdzili wszystkie lokale mieszkalne i zalecili ich przewietrzenie.

Tlenek węgla, powszechnie nazywany czadem, jest szczególnie niebezpiecznym bezbarwnym, bezwonnym i silnie trującym gazem. Tlenek węgla trafia do organizmu poprzez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwiobiegu. W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną szybciej niż tlen, prowadząc do niedotlenienia tkanek. W zależności od stężenia tlenku węgla oraz czasu wdychania skażonego powietrza mogą występować objawy: ból głowy, mdłości, utrata przytomności, a nawet śmierć.

Pamiętajmy o instalacji detektorów tlenku węgla oraz o regularnym serwisowaniu urządzeń i systemów grzewczych. Wybierzmy niezawodne urządzenie chroniące przed zaczadzeniem. Nie lekceważmy zagrożenia, jakim jest dla naszego zdrowia tlenek węgla.

Tlenek węgla powstaje przy niepełnym spalaniu paliw i materiałów palnych, m.in. węgla, drewna, oleju opałowego, nafty, benzyny, gazu ziemnego, propanu, butanu itp. Niepełne spalanie spowodowane jest brakiem odpowiedniej ilości tlenu. Głównym źródłem zagrożenia są wadliwe lub źle zamontowane urządzenia do gotowania i ogrzewania, generatory spalinowe, silniki pojazdów oraz brak właściwej wentylacji pomieszczeń.

Kto narażony jest na działanie tlenku węgla? Do grupy największego ryzyka należą:

  • noworodki i niemowlęta (obok normalnej hemoglobiny występuje u nich hemoglobina płodowa, która wiąże dwukrotnie więcej tlenku węgla, niż zwykła hemoglobina),
  • dzieci,
  • kobiety ciężarne,
  • osoby w podeszłym wieku,
  • osoby z wadami serca oraz chorobami układu oddechowego.

Stężenie: Oznaki i objawy

~ 100 ppm Lekki ból głowy, wypieki (nieokreślony czas narażenia)
200–300 ppm Ból głowy (czas narażenia 5–6 godz.)
400–600 ppm Silny ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, nudności, wymioty (czas narażenia 4–5 godz.)
1,100–1,500 ppm Przyspieszone tętno i oddech, omdlenie (zasłabnięcie), śpiączka, przerywane ataki drgawek (czas narażenia 4–5 godz.)
5,000–10,000 ppm Słabe tętno, płytki oddech/zatrzymanie oddychania, śmierć (czas narażenia 1–2 minuty)

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

  • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
  • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
  • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia,
  • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – 999, straż pożarna – 998 lub 112); jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.
Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Pięć osób rannych po uderzeniu BMW w przydrożne drzewo. Za kierownicą 18-latka [FOTO]

Pięć młodych osób trafiło do szpitala na skutek wypadku drogowego w gm. Godziesze Wielkie …