Program przygotowany przez kaliskich radnych Prawa i Sprawiedliwości opiera się na czterech filarach: pracy, mieszkalnictwie, edukacji i nauce oraz wysokiej jakości życia. W założeniach znalazło się wiele inicjatyw skierowanych dla młodych kaliszan a wszystko po to, żeby zatrzymać ich w naszym mieście.
Program zakłada m.in. powołanie Miejskiego Biura Karier, utworzenie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacyjności czy kształcenie młodzieży dostosowane do potrzeb lokalnego rynku pracy. Według radnych aktywizacja młodych mieszkańców Kalisza i stworzenie im odpowiednich warunków edukacji oraz na rynku pracy zapobiegnie postępującemu starzeniu się miasta.
– Chcemy uniknąć tego co się dzieje w podobnej wielkości miastach, że młodzi ludzie często osiedlają się w dużych miastach i metropoliach – mówi Artur Kijewski, radny PiS-u. – Nasz program nazwaliśmy „Kalisz-miasto przyjazne dla młodych”. Jego celem jest zahamowanie niepokojącego trendu opuszczania Kalisza przez młodych ludzi oraz stworzenie takich warunków i oferty, dzięki którym będą mogli tutaj odnaleźć swoje miejsce życiowe, rozwijać się zawodowo, zakładać rodziny i realizować swoje pasje.
Jednym z punktów programu w filarze rozwoju pracy jest utworzenie Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości i Innowacyjności, w którym znajdowałoby się centrum coworkingowe, rozwijałyby się startupy oraz istniałby fundusz grantowy.
– Taki ośrodek dawałby młodym ludziom szansę na rozwój ich działalności, nie ograniczając przy tym ich potencjału i umiejętności. Z kolei zaprezentowany przez radnych program rozwoju mieszkalnictwa zakłada trzy główne punkty: „Młodzi w Śródmieściu”, „Mieszkanie dla absolwenta” oraz „Mieszkanie dla młodych z dojściem do własności”. – Chcemy wprowadzić specjalne zasady na pozyskanie mieszkania przez młodych ludzi w centrum miasta – powiedział radny Sławomir Lasiecki.
– Jeśli chodzi o program dla edukacji to pokładam duże nadzieje związane z szansą na ożywienie naszego miasta – dodał Tadeusz Skarżyński, przewodniczący Rady Miasta Kalisza. – Nasz rynek edukacyjny powinien nie tylko powodować to, że znaczna część kaliszan pozostanie w mieście, ale też ściągać osoby z okolicznych gmin i powiatów, a może w przyszłości z dalszych okolic. Edukacja powinna stać na jak najwyższym poziomie, żeby umożliwić mieszkańcom Kalisza zdobycie jak najlepszych umiejętności i predyspozycji do wykonywania rożnych zawodów.
Program ma też za zadanie podnieść jakość życia poprzez realizację różnego rodzaju m.in. działań artystycznych.
– Marzy nam się powstanie „Ulicy artystycznej”. W latach 70-80 było coś takiego przygotowywanego, ale, niestety, nie zostało to z różnych przyczyn zrealizowane – dodał radny Leszek Ziąbka.
Projekt zakłada realizację programu w ciągu 5 najbliższych lat. Miałby on być realizowany m.in. z budżetu miasta oraz środków zewnętrznych.