
W dniach 14–16 maja 2025 roku Kalisz stał się stolicą polskiego kominiarstwa, goszcząc Ogólnopolskie Święto Kominiarzy. Wydarzenie to zbiegło się z 10. rocznicą powstania Krajowej Izby Kominiarzy, przyciągając do najstarszego miasta w Polsce ponad 100 kominiarzy z całego kraju oraz delegacje z Litwy i Niemiec.
Barwny przemarsz przez serce miasta
Kulminacyjnym punktem obchodów był barwny przemarsz kominiarzy, który odbył się w czwartek, 15 maja. Uczestnicy, ubrani w odświętne stroje, przeszli trasą od Wieży Ciśnień przy ul. Górnośląskiej, przez Górnośląską, Śródmiejską, aż do Głównego Rynku. Towarzyszyła im Orkiestra Dęta i mażoretki z Liskowa. Mieszkańcy Kalisza z entuzjazmem witali pochód, łapiąc się za guziki na szczęście i odbierając drobne upominki od kominiarzy.
Na Głównym Rynku uczestników powitał prezydent miasta, Krystian Kinastowski, który podkreślił znaczenie zawodu kominiarza dla bezpieczeństwa mieszkańców i zachowania zabytkowej substancji miasta.
– Witamy serdecznie w gościnnym Kaliszu. Bardzo się cieszę, że to właśnie to miasto wybraliście sobie na swój jubileusz. Ponad 100 kominiarzy zjechało się do Kalisza. Jesteśmy dzisiaj miastem najbardziej szczęśliwym i mieszkańcy z tego szczęścia skorzystają łapiąc się za guziki – mówił prezydent Kalisza. – Chciałbym podziękować za Waszą pracę, z punktu widzenia włodarza ale też mieszkańców, często zabytkowej substancji. Wasz zawód jest bardzo ważny i odpowiedzialny. Dzięki Wam można bezpiecznie tutaj w mieście funkcjonować.
Święty Florian patronem kominiarzy
Marek Wojtas, prezes Krajowej Izby Kominiarskiej Oddział Wielkopolska Południowa, zaznaczył, że święto jest okazją do uczczenia patrona kominiarzy, świętego Floriana, oraz do pokazania, że zawód ten nie tylko nie zanika, ale dynamicznie się rozwija. Podkreślił również, że zawód kominiarza to misja polegająca na pomaganiu innym i zapewnianiu bezpieczeństwa.
– Chcemy uczcić Święto Kominiarzy, którego patronem jest święty Florian, czyli patron m.in. strażaków, hutników. Przeszliśmy piękną paradą ulicami naszego miasta chcąc wyrazić w ten sposób naszą przynależność zawodową – mówił Marek Wojtas, prezes Krajowej Izby Kominiarskiej Oddział Wielkopolska Południowa. – Ktoś by pomyślał, że zawód kominiarza wymiera. Nie jest to prawda. Cały czas się rozwijamy, zwiększamy swoje zdolności pracy, zajmujemy się bardziej skomplikowanymi rzeczami, mamy nowy narybek, który kształcimy. Ten zawód nigdy nie zginie. To co przyciąga do tego zawodu, to kontakt z drugim człowiekiem, pomaganie innym. To misja, którą niesiemy przez całe życie. Ja jestem około 30 lat w zawodzie i nie zamieniłbym go na żaden inny.
Edukacja i integracja
W ramach obchodów odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla przedszkoli i szkół podstawowych z Kalisza, którego tematem był zawód kominiarza. Nagrody wręczono m.in. reprezentantom Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 19, Przedszkola Papilio oraz Przedszkola Tęczowa Kraina.
Święto było również okazją do integracji środowiska kominiarskiego oraz do rozmów na temat wyzwań i przyszłości zawodu. Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy, zwrócił uwagę na postęp technologiczny w branży oraz na rosnące zainteresowanie młodych ludzi zawodem kominiarza.
Zakończenie obchodów
Obchody zakończą się 16 maja wizytą w Rezerwacie Archeologicznym na Zawodziu, gdzie uczestnicy będą mieli okazję poznać historię i dziedzictwo Kalisza. Organizatorzy podkreślają, że wydarzenie było nie tylko świętem zawodu, ale także okazją do promocji miasta i jego kultury.
PZA