Strona główna Aktualności Kalisz: Nastolatek potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Górnośląskiej

Kalisz: Nastolatek potrącony na oznakowanym przejściu dla pieszych na ul. Górnośląskiej

0
0

Groźnie wyglądające zdarzenie na ul. Górnośląskiej w Kaliszu. Na oznakowanym przejściu dla pieszych kierująca samochodem osobowym potraciła przechodzącego przez jezdnię 17-latka. Chłopak z obrażeniami ciała trafił do szpitala.


Do wypadku doszło w piątek, 12 kwietnia chwilę przed godziną 9.00. Potrącony nastolatek odbił się od pojazdu i upadł na jezdnię. Na miejsce zdarzenia niezwłocznie zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 KM Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policję.

– Jak wynika z ustaleń pracujących na miejscu zdarzenia funkcjonariuszy, kierująca pojazdem osobowym marki Peugeot, 47-letnia kobieta, przemieszczając się ul. Górnośląską w kierunku centrum miasta potrąciła na oznakowanym przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Cmentarną 17-letniego chłopaka. Poszkodowany trafił do szpitala. Wiadomo, że kobieta była trzeźwa – przekazuje portalowi Kalisz24 INFO podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.

Od wyników badań i odniesionych obrażeń zależeć będzie kwalifikacja zdarzenia oraz kara dla sprawczyni tego zdarzenia. 47-latka, za rażące naruszenie przepisów ruchu drogowego prawdopodobnie straci prawo jazdy.

W czerwcu 2021 roku Polska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących pierwszeństwa pieszych na przejściach. Celem tych zmian było zwiększenie bezpieczeństwa najsłabszych użytkowników dróg. Jednak, czy nowe przepisy rzeczywiście przyniosły oczekiwane efekty?

Na mocy nowelizacji, pieszy uzyskał pierwszeństwo nie w momencie wejścia na pasy, ale wyrażając już chęć przejścia przez jezdnię w oznakowanym miejscu. To oznacza, że pieszy ma pierwszeństwo, gdy staje na przejściu i wyraźnie sygnalizuje swoją intencję przejścia.

Statystyki i rzeczywistość

Niestety, choć zmiany miały poprawić bezpieczeństwo pieszych, statystyki policyjne nie kłamią. Od momentu wprowadzenia nowych regulacji liczba wypadków wzrosła o 38%, a rannych zostało o 39% więcej osób. Ponadto, liczba ofiar śmiertelnych zwiększyła się o 33%. To wyraźnie pokazuje, że pierwszeństwo pieszych na pasach nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Interpelacja i odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury

W grudniu 2022 roku poseł Artur Szałabawka złożył interpelację w sprawie analizy przepisów dotyczących pieszych. Wskazał na problem nierespektowania obowiązku zachowania szczególnej ostrożności przez pieszych oraz utraty instynktu samozachowawczego z powodu przekonania o posiadanym pierwszeństwie. W odpowiedzi, Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło, że przepisy są już dostosowane do wyraźnej chęci przejścia przez pieszych na przejściu.

Choć pierwszeństwo pieszych na pasach jest ważne, to samo w sobie nie gwarantuje bezpieczeństwa. Kluczowe jest edukowanie zarówno pieszych, jak i kierowców o zasadach ruchu drogowego oraz wzajemnym szacunku na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo zależy od nas wszystkich.


PZA

Wczytaj więcej powiązanych artykułów

Sprawdź również

Adrian Zandberg, kandydat Partii Razem na urząd Prezydenta RP, w sobotę odwiedzi Kalisz

W sobotę, 5 kwietnia 2025 roku, Adrian Zandberg, kandydat Partii Razem na urząd Prezydenta…