Kolejna kaliska placówka edukacyjna dołączyła „pod skrzydła najlepszych” – młodzież będzie mogła kształcić się dla branży przemysłu lotniczego na poziomie szkoły branżowej I stopnia.
W dniu 16 maja br. ruszył nabór do szkół ponadpodstawowych, dlatego Wielkopolski Klaster Lotniczy, Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu, Miasto Kalisz, który jest organem prowadzącym m. in. dla szkół: Zespół Szkół Zawodowych im. Zesłańców Sybiru, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego oraz Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu, serdecznie zapraszają uczniów do złożenia dokumentów do klasy patronackiej WKL.
To właśnie w tej klasie młodzież będzie uczyć się przedmiotów teoretycznych, natomiast część praktyczna będzie odbywała się na warsztatach w pracowniach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
Już od drugiej klasy uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych u pracodawców zrzeszonych w Wielkopolskim Klastrze Lotniczym. Będzie to doskonała okazja ku temu, aby specyfikę branży lotniczej poznać od środka.
– Patrzymy w przyszłość, patrzymy na kierunki zawodowe, patrzymy na kształcenie, które jest tak istotne. Zawsze chcemy wspierać branżówki. Widzimy, że zbyt duże są widełki między szkolnictwem licealnym, a tym zawodowym, staramy się to wyrównać, a zarazem patrząc na zapotrzebowanie musimy wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Bardzo serdecznie dziękuję i jeszcze raz gratuluję – powiedział wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.
W ramach klasy patronackiej WKL firmy wraz z CWRKDiZ zadeklarowały czynny udział w życiu klasy poprzez organizowanie wizyt studyjnych w przedsiębiorstwach przemysłu lotniczego, spotkań z osobami z branży, warsztatów czy organizację staży i praktyk. Dla tych najlepszych przewidziano również stypendia.
– Klaster Lotniczy na terenie Kalisza to dzisiaj pięć firm lotniczych. Potrzebujemy młodych ludzi , dobrze wykształconych do tego aby uzupełniać kadrę, ale nie tylko uzupełniać – powiedział Sławomir Zdyb, Prezes firmy Meyer Tool Poland, Sekretarz wielkopolskiego Klastra Lotniczego. – Aktualnie wiemy, że przemysł lotniczy jest w kryzysie, ale według wszystkich planów, forecastów przedstawianych nam przez firmy lotnicze czy firmy produkujące silniki lotnicze, wzrost ten jest przewidywalny w następnych latach i chcemy tutaj w Kaliszu nie tylko utrzymać to co mamy, ale również rozwijać ten przemysł. Stąd nasza inicjatywa wspierania kształcenia technicznego w Kaliszu, po to, żebyśmy mieli młodych, dobrych ludzi, którzy znaleźliby dobrą pracę w naszych firmach – dodał Sławomir Zdyb.
W tym roku nabór do klasy patronackiej WKL, a zarazem edukację dla przemysłu lotniczego wspiera również Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.
– Jest to dla mnie i dla naszej szkoły bardzo ważny dzień. Zespół Szkół Ponadpodstawowych to 4 typy szkół, jednym z tych typów jest branżowa szkoła I stopnia nr 1, w skład której ma wejść nowy zawód – operator obrabiarek skrawających. Bardzo się cieszę, że możemy podjąć w niedalekiej przyszłości w zakresie praktyk zawodowych, staży w firmach lotniczych – powiedział Janusz Matuszewski, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kaliszu.
– Nabór będziemy mocno rozwijać. W Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Wąskiej w Kaliszu mamy dwa zawody – elektromechanik i mechatronik, natomiast nabór na kierunek operator obrabiarek skrawających będzie odbywał się od tego roku w Zespole Szkół Ponadpodstawowych – powiedziała Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
Wszystkie zajęcia w formie praktycznej realizowane będą w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.
– Bardzo nas to cieszy, gdyż oprócz nauki praktycznej w murach szkoły bardzo istotna jest nauka w przedsiębiorstwach, aby uczniowie mogli zaznajomić się ze środowiskiem, ze specyfiką pracy w dużych koncernach – powiedział Marcin Szymczak, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. – Mam nadzieję, że jak już teraz rozpoczął się nabór to uda nam się otworzyć tę klasę, żeby pokazać mieszkańcom Kalisza, że warto inwestować w wykształcenie zawodowe.
– Chcemy otworzyć się na klasy uczniowskie i wykorzystać pięknie wyposażone warsztaty i skorzystać ze współpracy z firmami, które są na miejscu, mają zapotrzebowanie, czyli młodzież po tych trzech latach ma szansę na to, żeby już wyjść na rynek pracy i później kształcić się na drugim stopniu w szkole branżowej, a dalej już wszystko zależy od chęci uczniów – dodała Agata Dziedzic, Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Kaliszu.
Współpraca między tymi instytucjami została już zacieśniona w ubiegłym roku. To właśnie wtedy sfinalizowane zostało trójstronne porozumienie o współpracy edukacyjno-zawodowej.
Nabór do wszystkich szkół ponadpodstawowych odbywa się drogą elektroniczną pod adresem: https://ponadpodstawowe-kalisz.nabory.pl/