Chcą rozliczenia i pociągnięcia do odpowiedzialności za wszystkie przewinienia, których dopuścili się członkowie Prawa i Sprawiedliwości podczas swoich kadencji. Koalicja Obywatelska żąda odpolitycznienia prokuratury i sądów.
– Nie ma dnia, żeby nie pojawiła się jakaś afera w przestrzeni publicznej. Za to musi być konkretna odpowiedzialność – mówiła poseł Platformy Obywatelskiej, Karolina Pawliczak.
Zarzutom koleżanki z PO wtórował senator Janusz Pęcherz. Według niego nie jest to jedyny obszar, który wymaga modyfikacji. Zmiany potrzebne są także w obszarze odnawialnych źródeł energii, a zwłaszcza w kontekście tworzenia tak zwanych farm wiatrowych oraz fotowoltaiki.
– W 2016 roku została uchwalona ustawa, która totalnie zablokowała rozwój energetyki wiatrowej tzw. 10h czyli wysokość wiatraka razy 10 dookoła stanowiło obszar, w którym nie można było nic budować. Te wiatraki, które powstawały były efektem tego, co obowiązywało przed 2015 rokiem, w oparciu o ustawę, która dopuszczała zabudowę w odległości 500 metrów od wiatraka. Uchwalono ustawę, która zmienia tę odległość na 700 metrów. To powoduje, że zmniejsza się obszar do zagospodarowania w wielu miejscowościach nawet o 60 procent. Ogranicza to dalszy rozwój. Chcemy to zmienić – ubolewał senator Janusz Pęcherz.
Koalicja Obywatelska w swoim planie naprawczym państwa pozostawiła również miejsce dla edukacji. O zmianach w tym zakresie mówiła Alicja Łuczak. Wśród założeń znalazł się projekt „szkoła bez plecaka” oraz tak zwana „deczarnkizacja” szkoły.
– Bez dobrej edukacji nie ma demokracji. Takie hasło nam przyświeca. Prezentujemy kolejne konkrety związane z edukacją. Moim konkretem jest „deczarnkizacja szkoły”. Nie chcemy tej dziwnej ustawy „Lex Czarnek 3.0″, bo szkoła powinna być samodzielna, autonomiczna. To rodzice, uczniowie i nauczyciele powinni decydować, którą organizację pozarządową chcą wpuścić i o czym rozmawiać – tłumaczyła kandydatka KO Alicja Łuczak.
W ramach programu 100 konkretów pojawił się też obszar związany z regulacjami dedykowanymi przedsiębiorcom oraz pracownikom.
– To przede wszystkim likwidacja podwójnego opodatkowania składką zdrowotną, wprowadzenie urlopu płatnego dla przedsiębiorców, opłacanie przez ZUS od pierwszego dna zwolnienia chorobowego pracownika w mikro i małym przedsiębiorstwie, to wreszcie stworzenie warunków, gdzie przedsiębiorca będzie płacił podatek od faktury opłaconej a nie wystawionej – wyjaśnił poseł Grzegorz Rusiecki.
HC