Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali prawo jazdy 44-latkowi, który był sprawcą kolizji drogowej. Mężczyzna wsiadł za kierownicę auta kompletnie pijany. Kiedy funkcjonariusze sprawdzili stan jego trzeźwości okazało się, że w urządzeniu zabrakło skali. Skrajnie nieodpowiedzialny kierowca za swój czyn odpowie przed sądem.
Do zdarzenia doszło w miniony poniedziałek na terenie Kalisza. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierowca osobowego Peugeota nieprawidłowo wykonał manewr omijania i uderzył w zaparkowany pojazd marki MAN. Kierowca ciężarówki widząc, że siedzący za kierownicą osobówki mężczyzna jest kompletnie pijany, zabrał mu kluczyki i o całym zdarzeniu powiadomił Policje.
– Funkcjonariusze, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia sprawdzili m.in. stan trzeźwości uczestników zdarzenia drogowego. Okazało się, że 44-letni kierowca Peugeota ma w organizmie więcej niż 4 promile alkoholu. Urządzenie do pomiaru ilości alkoholu w wydychanym powietrzu wskazało wartość powyżej 2 mg/l. Odpowiada to w przybliżeniu 4,2 promila alkoholu w organizmie. Jest to maksymalna wartość wyświetlana na tego typu urządzeniu – informuje portal Kalisz24 INFO asp. Anna Jaworska-Wojnicz. – Od kierującego pobrana została krew do dalszych badań. Policjanci zatrzymali prawo jazdy 44-latkowi. O tym kiedy je odzyska zadecyduje sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi kara 2 lat pozbawienia wolności – dodaje rzeczniczka kaliskiej komendy.
PAMIĘTAJMY!! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Pijani kierowcy mogą być sprawcami tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Wsiadanie za kierownicę pod wpływem alkoholu stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
- zmniejsza szybkość reakcji
- zwęża pole widzenia
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
- powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
- powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.
Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.