Zbiory Specjalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu wzbogaciły się o unikatowy rękopis, będący zapisem realiów obozu w Szczypiornie 1917 roku. Rękopis zakupiono w drodze internetowej.
Zakupiony w drodze internetowej rękopis to zeszyt w kratkę, który zawiera spisany różnymi charakterami pisma zbiór wierszowanych utworów, opisujących losy Legionistów i życie w obozie. Oto przykładowy fragment:
„20 października
Niespodzianka nas spotyka.
Wolność widać do nas wita.
Zapowiada się wizyta
Berbeckiego pułkownika.
Niech się zdaje, co chce komu
Chyba puszczą nas do domu.
Chyba regent też przybędzie
I odczyta nam orędzie.
(…)”
Dodatkowo na pięciu stronach spisana jest kronika obejmująca dni: 12 lipca – 20 października 1917 roku, zaś na ostatniej stronie zanotowano słowa Komendanta Józefa Piłsudskiego na kilka dni przed aresztowaniem. Całość opatrzona jest podpisem kapitana Stanisława Tessaro (1891-1933), który w czasie I wojny światowej walczył w szeregach Legionów. W lipcu 1917, po kryzysie przysięgowym, został internowany w Szczypiornie. Do obozu udał się na ochotnika, w mundurze sierżanta, razem z szeregowymi żołnierzami Legionów. W Szczypiornie pełnił funkcję konspiracyjnego komendanta obozu. Zadenuncjowany, został wywieziony do Niemiec.
Po opracowaniu rękopis prezentowany będzie w Izbie Pamięci Szczypiorna w Filii nr 6 przy ul. Wrocławskiej 189A.
PZA / za MBP