Wąskie ulice, ciasne zakręty, małe ronda czy przeszkody w postawić ulicznych latarni, znaków drogowych i barier nie są problemem dla pracowników firmy zajmującej się transportem ponadgabarytów, które od dłuższego czasu przeprowadzane są przez nasze miasto. Tym razem były to gigantyczne śmigła turbin wiatrowych.
W branży TSL (transport, spedycja, logistyka) firmy mają do czynienia nie tylko z ładunkami o standardowych wymiarach i ciężarze. Przewożone są również towary znacznie większe, czyli ponadgabaryty. Ich transport określany jest jako transport ponadgabarytowy, a taki właśnie przemieszczał się w piątkowy późny wieczór ul. Stawiszyńską, Godebskiego, Piłsudskiego i Poznańską.
Ponadgabaryty – co to jest?
Gabarytami albo ponadgabarytami nazywa się taki rodzaj ładunków, które swoimi wymiarami i/lub ciężarem przekraczają standardowe parametry. Przepisy nie wskazują dokładnie, czym są ponadgabaryty, a także nie określają ich parametrów. Definicja jest zatem umowna, ponieważ pod tym pojęciem znajduje się szeroka gama ładunków przewożonych z wykorzystaniem różnych środków transportu. Gdy prowadzony jest transport drogowy, wówczas gabarytami najczęściej określa się te ładunki, które:
- mają szerokość powyżej 2,5 metra
- mają długość powyżej 16,5-18,5 meta
- mają wysokość powyżej 4 metrów
- mają ciężar powyżej 42 ton
Jednak zależnie od wybranej metody transportu gabarytem może być również obiekt o innych wymiarach i ciężarze. W skrócie jest to taki ładunek, który jest większy niż najczęściej obsługiwane ładunki oraz większy niż pozwalają na to przepisy dotyczące np. ruchu drogowego. Wśród przykładowych gabarytów znajdują się:
- maszyny,
- elementy konstrukcyjne,
- zbiorniki,
- elementy infrastrukturalne
Ze względu na swoje specyficzne wymiary i ciężar, ponadgabaryty wymagają indywidualnego podejścia, aby mogły szybko i bezpiecznie dotrzeć do celu. Tutaj największą rolę odgrywa spedycja drogowa, która odpowiedzialna będzie za organizację przewozu, czy przeładunków (w przypadku transportu kombinowanego).
Najczęściej transport ponadgabarytowy prowadzony jest z wykorzystaniem pojazdów samochodowych, czyli jest to transport drogowy. W tym przypadku stosowane jest nie tylko odpowiednie wyposażenie do przewozu wymagających ładunków, lecz również istotne jest właściwe zaplanowanie samego procesu transportowego, by mógł odbyć się bez problemów.