Projekt rewaloryzacji plant opracowany został przed trzema laty. – Jest on nie do przyjęcia. Cały czas stoimy na stanowisku, że planty powinny się zmienić – stać się bardziej funkcjonalne, estetyczne, kwitnące – nie kosztem drzewostanu, ale z jego poszanowaniem.
Przed planowaną rewaloryzacją, stan drzew ocenili pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. Wspólnie z urzędnikami kaliskie planty wizytowała dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska, kierownik zespołu ds. rewitalizacji, Inspektor Nadzoru Terenów Zieleni, Inspektor Nadzoru Prac w Drzewostanie z Jarocińskiej Agencji Rozwoju.
– Cieszę się, że Miasto Kalisz postawiło na zieleń. Podjęto decyzję o zachowaniu większości drzew. Planowane są zabiegi pielęgnacyjne, prześwietlenie koron, usunięcie suchych gałęzi. Usunięte zostaną tylko te drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu mieszkańców i wszystkich osób spacerujących po plantach – powiedziała dr inż. Marzena Jeleniewska-Jankowska. – Posiadanie zieleni w centrum miasta w takiej ilości i w takiej formie, jak w przypadku kaliskich plant stanowi bardzo duży potencjał. Moim zdaniem kaliszanie powinni cieszyć się tym terenem, tym bardziej, że władze miasta kładą bardzo duży nacisk na zachowanie jak największej liczby drzew, a dodatkowo w samym projekcie rewitalizacji planowane są nowe nasadzenia zieleni. To wpłynie nie tylko na odbiór wizualny, ale przede wszystkim na warunki środowiskowe w samym centrum miasta.
Wszelkie inwestycje na plantach są konsultowane z konserwatorem zabytków. Trwają negocjacje z samorządem wojewódzkim w sprawie modyfikacji planu rewaloryzacji plant. Miasto zabiega, by inwestycję zrealizować w zmienionym zakresie, ale przy wsparciu finansowym z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Przed planowaną rewaloryzacją, kaliskie planty po raz kolejny odwiedzili urzędnicy, tym razem wspólnie z ekspertem – dr inż. Marzeną Jeleniewską-Jankowską, kierownikiem zespołu ds. rewitalizacji, Inspektorem Nadzoru Terenów Zieleni i Prac w Drzewostanie z Jarocińskiej Agencji Rozwoju. Celem wizyty była ocena drzewostanu i konsultacja planowanej inwestycji.
– Miasto Kalisz posiada bardzo duży potencjał, jakim są Planty. Znajdują się tu duże drzewa, w dość dobrym stanie zdrowotnym. Niektóre wymagają jedynie zabiegów pielęgnacyjnych, czyli prześwietlających, zdjęciu posuszu czy podniesieniu korony, dzięki czemu spacerujący wokół plant zyskają bardziej otwarty widok na same planty, odsłonią się ciekawe wnętrza krajobrazowe.
Czy rewaloryzacja plant oznacza także usuwanie drzew?
– Przeprowadzenie prac polegających m. in. na wycięciu drzew jest konieczne, ale usunąć należy tylko te drzewa, które są suche, więc zagrażają bezpieczeństwu, po to, by właśnie bezpieczeństwo mieszkańców i spacerowiczów było na pierwszym miejscu. Dotyczy to kilkunastu drzew, które będą musiały zostać wycięte. Wszystkie pozostałe drzewa wymagają jedynie zabiegów pielęgnacyjnych, polegających na wykonaniu cięć prześwietlających, usunięciu suszu, czy podniesieniu korony. Posiadanie zieleni w centrum miasta w takiej ilości i w takiej formie, jak w przypadku kaliskich plant stanowi bardzo duży potencjał. Moim zdaniem kaliszanie powinni cieszyć się i być dumni z takiego terenu w samym centrum miasta. Tym bardziej, że władze miasta kładą bardzo duży nacisk na zachowanie jak największej liczby drzew, a dodatkowo w samym projekcie rewitalizacji (rewaloryzacji) planowane są nasadzenia zieleni. To wpłynie nie tylko na odbiór wizualny, ale przede wszystkim na warunki środowiskowe w samym centrum miasta.