Mieszkańcy Kalisza upamiętnili 82. rocznicę pierwszych deportacji kaliskich Żydów. Uroczystości patriotyczne odbyły się na skwerze Rozmarek. Wcześniej złożono wiązanki kwiatów przed tablicą pamiątkową przy ulicy 3 Maja w Kaliszu. Na zakończenie, w ramach obchodów odbyło się również spotkanie w Akceleratorze Kultury.
Uroczystości na skwerze Rozmarek rozpoczęły się od przypomnienia historii deportacji kaliskich Żydów. Następnie, przed tablicą poświęconą pomordowanym żydowskim mieszkańcom Kalisza oraz stojącej niegdyś w tym miejscu synagodze, zostały zapalone znicze pamięci.
Hołd kaliskim Żydom, deportowanym do obozów śmierci, oddali: w imieniu prezydenta Krystiana Kinastowskiego i całego kaliskiego samorządu – wiceprezydent Kalisza Grzegorz Kulawinek oraz Przewodniczący Rady Miasta Kalisza Tadeusz Skarżyński. Wiązanki i znicze złożyli także parlamentarzyści, radni oraz przedstawiciele Rady Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich RP, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Poznaniu, służby mundurowe oraz uczniowie kaliskich szkół.
Obchody zakończyły się spotkaniem w Akceleratorze Kultury, gdzie można było podziwiać wystawę pt. „Śladami Żydów w Kaliszu”, prezentowaną przez Fundację Znowu Razem, przygotowaną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz uczniów partnerskiego Gimnazjum Hammonense z Hamm. Obejrzano także filmową opowieść Moniki Sobczak – Waliś – „Statut Kaliski w ilustracjach Artura Szyka”. Na koniec rozmowę na temat genezy i mechanizmów antysemityzmu rozpoczęły Izabela Fietkiewicz-Paszek z MBP w Kaliszu, ambasadorka Muzeum Polin oraz Izabella Galuba-Bryja z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu.
za/ UM