Strona główna Aktualności Mieszkańcy os. Zagorzynek w Kaliszu przeciwni budowie 53-metrowego masztu telefonii komórkowej

Mieszkańcy os. Zagorzynek w Kaliszu przeciwni budowie 53-metrowego masztu telefonii komórkowej

1
0

Raport NIK ujawnił, że stacje bazowe telefonii komórkowej powstają i rozbudowują się bez właściwej kontroli. Wiele osób uważa, że smog elektromagnetyczny wytwarzany przez taki sprzęt radiowy jest szkodliwy dla zdrowia, przede wszystkim prowadzić ma do wzrostu zachorowalności na raka. Takie właśnie, wysoki na 53 metry maszt ma/miał powstać zaledwie 10 metrów od budynków wielorodzinnych, i 20 metrów od przychodnie lekarskiej przy ul. Obozowej.


Głośny sprzeciw w tej sprawie wyrazili zaniepokojeni mieszkańcy os. Zagorzynek, w tym Radna Miejska Kamila Majewska, która spotkała się w tej sprawie z prezydentem miasta wyrażając sprzeciw wobec planowanej inwestycji. I tak mieszkańcy wnoszą do włodarzy o nie udzielenie zgody na lokalizację KAL3014 – stalowego masztu telekomunikacyjnego o wysokości 53 m z antenami rozsiewczymi oraz urządzeniami nadawczo-odbiorczymi i transmisyjnymi przy ulicy Obozowej 4.

– Firma, jak nam wiadomo, nie po raz pierwszy występuje o to, by w określonych częściach miasta postawić maszt. Maszt, 53 metrowy maszt, który miałby stanąć w odległości 10 m od zabudowań mieszkalnych. To już jest któryś teren, bo jeszcze wcześniej miasto dzięki decyzji konserwator wydało decyzję negatywną w Śródmieściu, ale takie zakusy były również na inne osiedla – także na os. Korczak. Teraz, po raz kolejny mieszkańcy stanęli z tym problemem, zwracali się również z tym problemem do mnie. Ja w tej sprawie zrobiłam spotkanie z panem prezydentem, gdzie udało mi się – jak to określił pan prezydent – zainspirować go do podjęcia decyzji odmownej, czyli na chwilę obecną już na zebraniu rady osiedla mieszkańcy dowiedzieli się, że miasto wyda decyzję na „nie” – mówi portalowi Kalisz24 INFO Kamila Majewska, randa miejska.

Fot. Google Maps / miejsce planowanej inwestycji / ul. Obozowa 4

Wyniki badań włoskich naukowców przeprowadzone w połowie 2018 roku potwierdzają, że promieniowanie z masztów telefonii komórkowej może być w powodem nowotworów. Ramazzini Institute obserwował to przez trzynaście lat. Naukowcy od dawna badają wpływ telefonów komórkowych na nasze zdrowie. Dotąd wpływ emisji sztucznego promieniowania nie oceniano jednak jednoznaczne, a wnioski wysuwano dość ostrożne. Wielokrotnie pojawiały się doniesienia o badaniach sprawdzających ich szkodliwość, zarówno wśród użytkowników, jak i osób zamieszkujące w pobliżu masztów telefonii komórkowej.

– Do Wydziału Budownictwa, Urbanistyki i Architektury wpłynęły dwa wnioski o wydanie warunków zabudowy dla budowy masztu telefonii komórkowej. Dotyczyły one dwóch lokalizacji – pierwsza u zbiegu ulicy Złotej i alei Wojska Polskiego, druga przy ulicy Obozowej. Inwestorem jest jedna z działających w Polsce sieci telefonii komórkowej. W przypadku pierwszej lokalizacji wydano negatywną decyzję o warunkach zabudowy, ze względu na negatywną opinię konserwatora zabytków w sprawie tej inwestycji. Drugi wniosek jest natomiast nadal analizowany. Wydział merytoryczny sprawdza czy inwestycja ta byłaby zgodna z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – mówi Krystian Kinastowski, prezydent miasta Kalisza.

Jak donosi serwis dobreprogramy.pl, z najnowszych badań Ramazzini Institute zajmującego się badaniem chorób nowotworowych, wynika, że wspomniany elektrosmog promieniujący z masztów telefonii komórkowych wpływa na powstawanie chorób nowotworowych.

– boimy się tego, że firma nie odpuści. Inwestor skutecznie szuka tego terenu w Kaliszu. My będziemy chciał – w imieniu naszego całego klubu – napisać pismo i skierować to pismo do firmy po to, by wzięła pod uwagę właśnie zasady życia społecznego, współżycia społecznego, po to by biorąc pod uwagę etykę również biznesu szukała miejsca na tą inwestycję daleko od zabudowań mieszkalnych – dodaje radna Majewska. – Pomimo, że firma może mieć bogatych prawników, dobrych prawników, których zresztą opłaca z naszych pieniędzy, które płacimy jako klienci nie odstąpimy. Będziemy chciały to pismo skierować by uchronić innych mieszkańców miasta przed promieniowaniem, chcemy, żeby firma podjęła rozmowy i z prezydentem miasta, czy również z burmistrzami pobliskich miejscowości, by tego typu inwestycja była oddalona od osiedli.

W wyniku najdłużej trwających obserwacji, jakie zostały kiedykolwiek przeprowadzone stwierdzono, że samce szczurów pod najwyższym wpływem promieniowania (tj. 50 V/m) miały statystycznie znaczący wzrost zachorowalności na nowotwór Schwannoma, czyli nerwiaka osłonkowego, najczęściej zlokalizowanego w sercu.

– Pole elektromagnetyczne jest dosyć niebezpieczne. Mieszkańcy kierowali do prezydenta pisma, w którym wskazywali właśnie, że chociażby taki poziom pól elektromagnetycznych, który przez ministra środowiska został określony na poziomie 0,08 wata na metr kwadratowy w przypadku tej inwestycji będzie przekroczony, bo gęstość mocy wynosić będzie 0,1 wata. Wiemy, że mamy do czynienia ze wzrostem zachorowalności na również na raka, przede wszystkim na raka mózgu. Już w tej chwili żyjemy w takiej mikrofali. Biorąc pod uwagę ilość urządzeń, które każdy z nas ma w domu – to nie tylko mikrofala, to internety, telefony i wiele, wiele innych urządzeń, które powodują, że ta ilość zachorowań po prostu wzrasta – dodaje radna Kamila Majweska

Co więcej, u samców i samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania spostrzeżono wzrost częstotliwości występowania rozrostu, czyli hiperplazji, komórek Schwanna (komórek glejowych układu nerwowego), lecz nie było to statystycznie znaczące. Natomiast wśród samic, które były pod wpływem najwyższego promieniowania widoczny był wzrost częstotliwości pojawiania się złośliwych glejaków, lecz również nie było to statystycznie znaczące. Trzynastoletnie obserwacje udowodniły więc, że obawy przed promieniowaniem stacji i masztów telefonii komórkowych mają przełożenie na rzeczywistość i są słuszne.


PZ. / za. NIK, mobileclick, telix.pl, dobreprogramy.pl
Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Aktualności

Jeden komentarz

  1. […] Mieszkańcy os. Zagorzynek w Kaliszu przeciwni budowie 53-metrowego masztu telefonii komó… […]

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Młody łoś zginął na wojewódzkiej „470” w Skarszewie. „Warto zwolnić w rejonach leśnych”

O tym jak niebezpieczne może być spotkanie z dziką zwierzyną przekonał się kierowca, któr…