Uniwersalnym motywem twórczości Górnickiego – rzeźbiarza oraz performera – jest cielesność, ekspresyjna nagość i granice erotyzmu. – Wystawa „Nightmares” konfrontuje widza z jego emocjonalnymi dolegliwościami – mówią organizatorzy. – Rzeźba Górnickiego reprezentuje konkretny afekt, stan duchowy, często niełatwy oraz naruszający naszą strefę komfortu. Zatrzymany w marmurze, glinie, stali, czy brązie trwa i będzie na zawsze nosić jego piętno. Efekt bywa wyzwalający.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek, 2 lutego, w OKP „Wieża Ciśnień”, o godzinie 18.30. Ekspozycja będzie czynna do 24 lutego.
Tomasz Górnicki – urodzony w 1986 roku absolwent Wydziału Rzeźby warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, w pracowni Janusza Antoniego Pastwy. Jeden z czołowych polskich rzeźbiarzy młodego pokolenia, w centrum swoich rozważań stawia tematykę egzystencjalną. Górnicki współpracuje z artystami różnych mediów, takimi jak Roger Ballen, Chris Niedenthal, Czarnobyl, czy Monstfur, ujawniając interdyscyplinarny charakter rzeźby, poszerzając tym samym krąg odbiorców tej dziedziny sztuki. Jego prace były wystawiane na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Europie i na świecie.
PZA / za WKST