W tym roku po raz 24. ruszymy na ratunek zabytkowym cmentarzom przy Rogatce. Kwestarze z puszkami pojawią się na dwóch kaliskich nekropoliach w piątek, 1 listopada. Środki z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na konserwację dwóch obiektów.
– Pierwszy z nich to płyta nagrobna upamiętniająca Zofię z Zabokrzeckich Chrzanowską na cmentarzu rzymskokatolickim – mówi Jarosław Dolat z kaliskiego oddziału PTTK, organizatora kwesty. – Na płycie znajdują się dwa płaskorzeźbione herby Zabokrzeckich i Chrzanowskich, oraz napis wykonany z ołowianych liter, z których części już brakuje.
<„Ja śpię – lecz serce moje czuwa”/Ś.p. Zofia z Zabokrzeckich Edmundowa Chrzanowska/B. obywatelka ziemska/Zasnęła w Bogu d. 3 listopada 1910 r. w wieku lat 74/Żyła miłością i pracą/Pamięć dobrej i rozumnej matki/Drogą jest synowi i córkom> – głosi inskrypcja na nagrobku.
– Warto przypomnieć, że jej córka, Emilia z Chrzanowskich Bohowiczowa, słynna kaliska działaczka społeczna, stała się dla Marii Dąbrowskiej pierwowzorem rejentowej Stefanii Holszańskiej z „Nocy i dni”, a jej mąż, Władysław Bohowicz, (1860-1918), rejenta Holszańskiego – mówi Anna Woźniak z Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza.
Na cmentarzu prawosławnym do konserwacji wytypowany został nagrobek dwunastoletniej dziewczynki, Kati Szabsłkoskiej, zmarłej 11 maja 1881 roku.
– Na marmurowej płycie, w polu obwiedzionym wzorem plecionki i dekorowanej reliefowo motywem lilii, gałązki palmowej, motyla oraz pąków róż, znajduje się kuta inskrypcja – mówi Jarosław Dolat. – Do nagrobka przylega częściowo uszkodzony, kwadratowy piedestał dekorowany plecionką, w którym był osadzony ażurowy metalowy krucyfiks. Ten marmurowy i dekorowany pomnik nagrobny należy do najpiękniejszych na prawosławnej nekropolii.
Każdego roku Przewodniczący Komisji Opieki nad Zabytkami PTTK przekazuje informację, dotyczącą prac konserwatorskich, które udało się wykonać dzięki pieniądzom ze zbiórki. Konserwacji i restauracji poddany został pomnik Anny ze Stokowskich Radwan Babskiej z 1919 roku.
– Ze środków zebranych w 2022 roku wykonaliśmy konserwację nagrobka Marii ze Świtalskich Czarnieckiej. To przykład pięknego rzeźbionego pomnika nagrobnego zwieńczonego krzyżem, którego ramiona imitują konary drzew. Dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu wieloletniej wolontariuszki kwesty, Grażyny Godździewicz, PTTK zlecił wykonanie konserwacji płyty nagrobnej Fryderyka Hintza na cmentarzu ewangelickim, usytuowanej obok wyremontowanego wcześniej grobowca Thanów i Hintzów – dodaje Dolat.
Jak co roku, zbiórka do puszek prowadzona będzie jednocześnie na dwóch cmentarzach ˗ komunalnym przy ul. Poznańskiej, w godzinach 8.00 – 16.00 oraz rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej, w godzinach 8.00 – 12.00 i 13.30 – 18.00. Każda z kwestujących osób będzie mieć oznakowaną puszkę oraz imienny identyfikator.
Wpłat można dokonywać także na konto PTTK Oddział w Kaliszu nr 33 1090 1128 0000 0000 1201 5712 w banku Santander Bank Polska SA (w tytule wpłaty należy wpisać „darowizna ˗ kwesta 2024”).
W akcję tradycyjnie włącza się Miasto Kalisz, wspierając przedsięwzięcie w zakresie informacyjnym i logistycznym. Biura 24. kwesty będą mieścić się w budynkach zarządców cmentarzy przy Poznańskiej i Górnośląskiej. Transport oraz zabezpieczenie puszek zapewni Straż Miejska Kalisza.
OZA / za UM