Strona główna Kultura i rozrywka Podsumowanie innowacyjnych warsztatów Revipower w Warszawie

Podsumowanie innowacyjnych warsztatów Revipower w Warszawie

0
0

Jak podnosić jakość życia w miastach? Jak sprawić, by lokalna gospodarka rozwijała się w sposób zrównoważony? Czy rewitalizacja może być efektywna pod względem wykorzystania zasobów i energii? Jak przeprowadzać taką rewitalizację?

Pytania te stały się inspiracją dla ekspertów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i władz miejskich z Polski i Niemiec uczestniczących w innowacyjnych warsztatów REVIPOWER, które odbyły się w dniach 6-8 listopada 2018, w Urzędzie Miasta Warszawy. W warsztatach wzięła również udział przedstawicielka Urzędu Miasta Kalisza – pani Izabela Grześkiewicz, kierownik Biura Rewitalizacji. Organizatorem spotkania był niezależny instytut badawczy adelphi, we współpracy ze stowarzyszeniem Gmin Polska Sieć Energy Cites. Warsztat odbywał się w ramach projektu REVIPOWER, którego celem jest ograniczenie negatywnego wpływu miast na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców poprzez efektywną pod względem wykorzystania zasobów i energii rewitalizację.

Z prowadzonych przez adelphi oraz Instytut Spraw Publicznych analiz zaprezentowanych w publikacji pod tytułem: Efektywna energetycznie rewitalizacja kluczem do poprawy jakości życia w polskich miastach, wynika, że w obliczu wyzwań związanych ze zmianą klimatu, zanieczyszczeniem powietrza oraz postępującą urbanizacją konieczna jest radykalna zmiana sposobu budowy i odnowy miast, także w Polsce. Rewitalizacje prowadzone obecnie w bardzo wielu miastach w Polsce, mogą przygotować miasta do tych wyzwań, jeśli przeprowadzane będą w sposób zrównoważony i efektywny energetycznie.

W tematykę warsztatów wprowadził uczestników Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu Miasta Warszawy, w którym odbyły się warsztaty, prezentując kilka inspirujących przykładów projektów realizowanych w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji Warszawy. Ekspertka z Niemiec, Pia von Zadow zaangażowana jako architektka krajobrazu w długoletni proces efektywnej energetycznie rewitalizacji dzielnicy Poczdamu – Drewitz pokazała obecnym modelowy przykład zintegrowanej rewitalizacji osiedla mieszkaniowego z wielkiej płyty, w której nacisk położono na efektywność energetyczną, która przyniosła wymierne korzyści w postaci ograniczenia ilości emitowanego CO2 dzięki modernizacji budynków, ale też ograniczeniu ruchu samochodowego.

Drugiego dnia warsztatów prezentacje ekspertów i dyskusje uczestników skupione były wokół jakości życia w mieście i roli, jaką w podnoszeniu tej jakości może spełniać rewitalizacja, która jest zrównoważona pod względem planowania miast oraz mobilności. Przykłady zrównoważonych rozwiązań urbanistycznych z całego świata pokazywał Maciej Mycielski – architekt i urbanista, a o elektromobilności jako szansie dla niskoemisyjnej transformacji polskich miast opowiadał Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Ostatni dzień warsztatów poświęcony był partycypacji obywatelskiej oraz zarządzaniu projektami w procesach rewitalizacyjnych. Duże zainteresowanie uczestników wzbudził niemiecki program Stromspar-chek, zaprezentowany przez przedstawicielkę Caritas we Frankfurcie. To program, który skutecznie walczy z ubóstwem energetycznym na poziomie lokalnym, dzięki wizytom doradców energetycznych w prywatnych domach.

Wczytaj więcej powiązanych artykułów
Wczytaj więcej Kultura i rozrywka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Spokój Mamy – Wielka Wymiana Zabawek”

Przed nami kolejna edycja ogólnopolskiej akcji SPOKÓJ MAMY – WIELKA WYMIANA ZABAWEK.…