Koło Astronomiczne Malapert zaprasza na wspólne obserwacje niezwykle rzadkiego zjawiska na niebie. „Tranzyt Merkurego” to zjawisko polegające na przejściu najmniejszej planety Układu Słonecznego przed tarczą słoneczną.
11 listopada 2019 r. będzie miał miejsce tranzyt Merkurego. To nieczęste zjawisko związane z ustawieniem się Ziemi, Merkurego i Słońca w jednej linii. Z uwagi na skomplikowaną mechanikę nieba tranzyty Merkurego występują co kilka, kilkanaście lat. Ostatni tranzyt tej planety podziwialiśmy w maju 2016 roku – to z wieczornej obserwacji tego tranzytu pochodzą nasze zdjęcia grupowe, gdzie wysyłaliśmy pozdrowienia dla Kosmitów.
Kolejny tranzyt tej planety dopiero za 13 lat: 13 listopada 2032 roku.
Tegoroczny tranzyt podziwiać możemy tylko w jego początkowej fazie, bo krótko po godz. 16. Słońce wraz kropką Merkurego skryje skryje się pod horyzontem.
– Zapraszamy w poniedziałek, 11 listopada od 13:30 na Pola Marsowe. Wolontariusze z Koła Astronomicznego Malapert będą zachęcać do obserwacji teleskopami i lornetkami – specjalnie przygotowanymi do bezpiecznych obserwacji tarczy słonecznej. Przypominamy, że nie można obserwować Słońca przez zwykłe lornetki, lunetki i teleskopy – grozi to nieodwracalną utratą wzroku!
Przy okazji astronomicznego spotkania na Polach Marsowych, poza obserwacjami Słońca i Merkurego, planujemy starty rakiet szkolnych, a po zachodzie Słońca obserwacje Księżyca i planet: Jowisza oraz Saturna.