Nie cichną komentarze w sprawie funduszy, jakie przeznaczone zostały na remont i wyposażenie gabinetu Prezydenta Miasta Kalisza. Przypomnijmy, że na ten cel wydano blisko 200 tysięcy złotych z miejskiej kasy. W poniedziałek, 18 stycznia Posłanka na Sejm RP Karolina Pawliczak powiadomiła Najwyższą Izbę Kontroli.
„W nawiązaniu do przedstawionych przez Prezydenta Miasta Kalisza wydatków związanych z remontem oraz zakupem wyposażenia gabinetu prezydenckiego przekraczających wszelkie zasady oszczędnego gospodarowania środkami publicznymi, na podstawie art. 2 ust 2 Ustawy z dnia 23 grudnia 1994 r. o Najwyższej Izbie Kontroli wnoszę o przeprowadzenie szczegółowej kontroli w ramach niniejszej inwestycji, zakupów i przeprowadzenia całego postępowania ofertowego oraz wyłonienia w określonym trybie wykonawców. Z uwagi na podejmowane wcześniej działania inwestorskie, wnoszę również, jak wyżej, o przeprowadzenie w tym zakresie kontroli wydatkowania na każdym etapie środków finansowych przeznaczonych na remont Sali Recepcyjnej oraz poszczególnych gabinetów wiceprezydentów oraz sekretarza miasta, które również budzą szereg wątpliwości.” czytamy w zawiadomienie Posłanki do Najwyższej Izby Kontroli.
Opinia publiczna i mieszkańcy Kalisza są zbulwersowani faktem odnowienia gabinetu prezydenckiego za blisko 200 tys. zł., oraz zakupem mebli i wyposażenia za ceny znacznie przekraczające zwyczajowo przyjętą wartość dla tego rodzaju zakupów w ramach gospodarnego i rzetelnego rozporządzania środkami publicznymi.
„Skandalem jest również fakt, że niedawno w atmosferze społecznego sprzeciwu Prezydent przedłożył Radzie Miasta Kalisza uchwałę podwyższającą dla mieszkańców opłaty za odpady oraz podatki, a przy tak istotnych decyzjach samorządy, w dobie pandemii winny funkcjonować w ramach szczególnych oszczędności, analizując szczegółowo pod kątem efektywności każdą wydatkowaną publicznie złotówkę. Podjęcie decyzji o tak kosztownym remoncie gabinetu prezydenckiego w dobie kryzysu w żaden sposób nie tłumaczą przyjęte rozwiązania projektowe, które są rzekomo zgodne z zabytkowym charakterem obiektu.”
Według Posłanki Pawliczak pod wielkim znakiem zapytania stoi również kwestia gdzie zostały zlokalizowane, piękne, stylowe meble biurowe, które dotychczas zdobiły gabinet prezydenta miasta. W związku z powyższym i z uwagi na to, że działalność samorządów oceniana jest przez Najwyższą Izbę Kontroli pod względem trzech kryteriów: legalności, gospodarności i rzetelności i jako naczelny organ kontroli państwowej ma zagwarantowaną możliwość oceny działalności całego systemu administracji i gospodarowania wszelkimi środkami publicznymi zasadnym jest przekazanie niniejszego wniosku.