Rowerzysta podobnie jak każdy uczestnik ruchu drogowego, ma swoje prawa, ale też obowiązki. Rowerzystę obowiązują przepisy prawa, które mówią o tym jak poruszać się po drogach publicznych. Podczas jednej z kontroli policjanci zatrzymali 32-latka, który miał w organizmie blisko 2,5 promila alkoholu.
W codzienne zadania policjantów wpisane są działania związane z bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu drogowego. Eliminowanie z ruchu pijanych użytkowników dróg jest ważnym elementem policyjnej pracy na rzecz bezpieczeństwa. Każde podejrzane zachowanie kierowców, czy rowerzystów jest natychmiast sprawdzane przez funkcjonariuszy.
- Policjanci prowadzą nie tylko cykliczne działania związane z eliminowaniem nietrzeźwych kierowców, ale też błyskawicznie reagują na każdą informację o nietrzeźwych użytkownikach dróg, przekazaną przez innych uczestników ruchu drogowego. Wszystko po to, aby na drogach nie dochodziło do tragedii spowodowanych przez nieodpowiedzialnych kierowców – mówi portalowi Kalisz24 INFO podkom. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
W minioną niedzielę policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę. Funkcjonariusze postanowili zareagować, ponieważ sposób jazdy cyklisty wzbudził ich podejrzenia. W trakcie kontroli okazało się, że za kierownicą pojazdu siedział 32-letni mieszkaniec Kalisza. Ze względu wyczuwalną woń alkoholu policjanci przeprowadzili badanie stanu trzeźwości kierującego.
- Okazało się, że mężczyzna miał blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie – dodaje podkom. Jaworska-Wojnicz. – Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wszyscy kierowcy, którzy wsiedli za kierownicę pojazdów pod wpływem alkoholu ryzykują nie tylko swoje życie, ale również wszystkich innych użytkowników dróg. Każdy powinien pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla takich kierowców.
Niezrozumiałe jest też to, że nierzadko ich bliscy widząc takie przypadki, nie reagują, wydając tym samym ciche przyzwolenie na prowadzenie pod wpływem alkoholu. To, na co szczególną uwagę zwracają policjanci, to właśnie konieczność zmiany mentalności, nie tylko kierowców, ale także osób, które są świadkami tego jak pijana osoba siada za kierownicą pojazdu.
Nie można akceptować takiego zachowania i z całą konsekwencją należy reagować na tego typu działanie. W ten prosty sposób można uratować komuś życie.
PZA / za KMP