Już jutro startuje 31. Międzynarodowy Festiwal Artystycznych Działań Ulicznych LA STRADA – CIAŁO I UMYSŁ. Pierwszego dnia festiwalu organizatorzy zapraszają na barwną paradę w klimacie południowoamerykańskim, koncerty z wielkimi bębnami, spektakle cyrkowe i niesamowite widowiska plenerowe.
Przedstawiamy piątkowy program.
Plac Ratuszowy / godz. 18.00
Teatro Due Mondi (Włochy) – „Fiesta”, widowisko uliczne z muzyką na żywo
Fiesta to objazdowe widowisko, które zamienia ulice w południowoamerykańską imprezę. Uderzenia w bębny, trzymetrowe postacie o twarzach z papier-mache, kolorowe połatane kostiumy, flagi i gwizdki, fajerwerki wypełniają alejki miast. Zbliża się Fiesta, ludzie przygotowują się do podążania za radosną i pomysłową paradą. W onomatopeicznym zestawie języków aktorzy opowiadają małe burleskowe historie swobodnie inspirowane opowiadaniem G.G. Márqueza. Kilka popularnych pieśni i pieśni z włoskiej tradycji anarchistycznej komentuje akcję i towarzyszy im akordeon.
- Aktorzy: Federica Belmessieri, Tanja Horstmann, Angela Pezzi, Renato Valmori, Maria Regosa, Denis Campitelli
- Dramaturg: Gigi Bertoni
- Scenografie i kostiumy: Maria Donata Papadia
- Kierownictwo muzyczne: Antonella Talamonti
- Organizacja: Tanja Horstmann, Nicoletta Ancherani
Teatro Due Mondi został założony w 1979 roku i od tego czasu prowadzi ciągłe działania artystyczne, których celem jest stworzenie „kulturalnego” i „popularnego” teatru do przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, zakorzenionego w tradycjach, ale też posługującego się uniwersalnym językiem, dostępnym dla wszystkich i biorącym pod uwagę pilne potrzeby współczesnego społeczeństwa.
Jednym z celów grupy jest pozyskanie nowej publiczności poprzez spektakle umożliwiające dialog z osobami znajdującymi się w niekorzystnej sytuacji (migrantami, osobami z obszarów ubogich, młodzieżą). Teatro Due Mondi prezentował swoje spektakle i projekty na całym świecie, od Europy Północnej po Amerykę Południową, od Azji po Europę Wschodnią (w ponad 4000 miejscach, w 34 krajach, na 4 kontynentach).
Plac Ratuszowy – Plac CKiSTeatro Due Mondi & PSAK w Kaliszu – „Fiesta”, paradaPo spektaklu zapraszamy do udziału w krótkiej paradzie (z placu ratuszowego na plac CKiS), mile widziane karnawałowe ozdoby w klimacie (maski, makijaże itp.).
Plac CKiS / około godz. 19.20
Teatr MAKATA – Orkiestra Wielkich Bębnów cz.1, koncert
Wzór wielomembranowego bębna, został zastrzeżony w Urzędzie Patentowym i jest jedyną tego typu konstrukcją na świecie. Bęben składa się z wielu membran połączonych jednym wspólnym korpusem. Korpus składa się z modułów – pojedynczych elementów, dopuszczalna jest dowolna ich ilość oraz dowolne zestawienie elementów bębna, które mogą funkcjonować osobno, jak również razem, w połączeniu w jeden wspólny bęben. Takie rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia zmiany tonacji i barwy dźwięku w obrębie jednego instrumentu.
Teatr MAKATA to niezależna grupa profesjonalnych aktorów i muzyków realizująca poszczególne spektakle w kooperacji z instytucjami kultury i stowarzyszeniami (m.in. Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, PAH, Teatr Klinika Lalek w Wolimierzu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Zrzeszenie Studentów UW, Dom Kultury na Smolnej w Warszawie, Teatr Woskresinnia w Lwowie Ukraina, Teatr Mauna Kea w Żiline (Słowacja), teatr Tulikansa Finlandia itp).
Teatr MAKATA powstał w 1995 roku. Od początku istnienia grupa skoncentrowana jest na badaniu granic teatru, budując swoje spektakle w przestrzeniach eksperymentalnych takich jak plenery miejskie i wiejskie, , nie stroniąc od form sytuujących się na pograniczu teatru jak happening i sztuki wizualne. Teatr większość swoich spektakli łączy z żywym tłem muzycznym, współpracowaliśmy dotychczas m.in.: z Mazzoll, Kinior, Tymon Tymon Tranzistors, Makaruk, , Zespół Swoją Drogą, Sebastian Maliszewski (Kochankowie Gwiezdnych Przestrzeni), Zespół Strych, Alek Korecki, Samuel Redlin (Park Nordycki), Marek Stępień, Robert Usewicz, Bartosz Smorągiewicz Band, itp.
około godz. 20.30 / Teatr Los Fuegos – „Marionetka”, cyrkowy spektakl familijny
Magiczny świat cyrku! Nie zbyt ogarnięty cyrkowiec, próbuję zrobić uliczny pokaz i zarobić na nim mnóstwo pieniędzy. Niestety nic nie idzie po jego myśli – sztuczki nie wychodzą a publiczność nie jest dla niego zbyt hojna. Ma jednak w zanadrzu coś jeszcze – dużą marionetkę. Ku jego zaskoczeniu, lalka ożywa i zaczyna żyć własnym życiem – co z tego wyniknie? Zapraszamy na spektakl! Pokaz łączy w sobie elementy żonglerki (piłki, maczugi, noże, obręcze, talerzyki, diabolo, kula akrylowa), ekwilibrystyki (rola-bola, monocykle, szczudła, chodzenie po linie), a także i przede wszystkim kontakt i interakcję z publicznością. A wszystko to w oprawie klasycznej pantomimy i klaunady.
Teatr Los Fuegos powstał w 2005 roku w Krakowie. Pierwsze sceniczne doświadczenia grupa zdobywała prezentując pokazy tańca z ogniem na krakowskim rynku, gdzie szybko została zauważona przez licznie zbierającą się publiczność a także przez organizatorów wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych.Dzięki temu, oraz szczęśliwemu połączeniu pasji, pracy i szczęścia, rozpoczęła się ta artystyczna podróż która trwa do dzisiaj. Grupa nie ogranicza się do jednej formy ale eksperymentuję z łączeniem różnych dziedzin, zarówno zaczerpniętych z teatru ulicznego, jak również z teatru tańca, pantomimy i nowego cyrku. Sprawia to że ich widowiska to przykuwające wzrok wydarzenie, które na długo zapada w pamięć.
około godz. 21.20 / Teatr Snów – „Klasa”, widowisko
Stary człowiek wraca do szkoły. Chce spotkać kolegów, przeżyć ponownie, lub tylko wspomnieć, tamten czas. Ale chyba żyje za długo bo pustki w klasie i całej szkole. Zasiada w ławce jak kiedyś i porusza się między realnością a fantazją. Wywołuje z pamięci koleżanki i kolegów oraz wydarzenia, które najbardziej utkwiły mu w pamięci. Wywołuje też magiczne sceny, uruchamia swoja wyobraźnię dla wykreowania obrazów, które ubarwią jego wspomnienia, które zainteresują kolegów z klasy.
Spektakl inspirowany opowiadaniami Bruno Schulza.Premiera: 30 czerwca 2023
Aktorzy: Zdzisław Górski, Kamil Karmelita, Monika Pluto – Prądzyńska, Monika Roguszczak, Amelia Wrońska, Izabela Wrońska
Scenariusz, scenografia i reżyseria: Zdzisław Górski
Kostiumy: Monika Roguszczak i Pinky Shandu
Muzyka: collage.
Teatr Snów powstał w 1986 roku i jest nazywany klasykiem polskiego teatru ulicznego. Znany jest z niepowtarzalnej poetyckiej stylistyki. Posługuje się metaforą opowiadając proste historie wyprowadzone z codzienności.Teatr prezentował swoje przedstawienia na wielu dużych i mniejszych festiwalach w Polsce Grał na festiwalach w Archangielsku ,Petersburgu, Awinionie, Brnie, Delft, Edynburgu, Gandawie, Stockton a także w wielu innych miejscowościach w Czechach, Belgii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Mołdawii, Węgier i Ukrainy. Wielokrotnie występował w Niemczech.
około godz. 22.45 / Lwowski Teatr Woskriesinnia (Ukraina) – „Ukraina. Testament Szewczenko”, widowisko
Historia Ukrainy opowiedziana przez pryzmat losów Tarasa Szewczenki, wielkiego pisarza, poety, malarza, więźnia łagrów, duchowego przywódcy narodu ukraińskiego. Artyści lwowscy przybliżą dramatyczne doświadczenia i sytuację permanentnego upominania się narodu ukraińskiego o niezależność państwową, jakże aktualną dziś w dobie dramatycznych wydarzeń wojennych na Ukrainie. W barwnym widowisku wykorzystywane zostaną szczudła, mobilne machiny, płonące elementy scenograficzne i efekty pirotechniczne.
Scenariusz i reżyseria: Jarosław Fedoryszyn
Dekoracje i kostiumy: Ala Fedoryszyna (zasłużona artystka Ukrainy),
Współpraca reżyserska i światło: Krzysztof Dubiel
Dźwięk: Sergij Kondratowicz / Mykoła Kszanowskij
Aktorzy: Halyna Stryczak, Natalia Marczak, Natalia Łukaszonok, Petro Mykytiuk (zasłużony artysta Ukrainy), Wolodymir Gubanow (załużony artysta Ukrainy) , Wołodymir Czuchonkin, Vira Ryfiak, Viktoria Żolińska, Natalia Terlecka, Taras Kitsyniuk , Oleksandr Chekmarov.
Lwowski Teatr Woskresinnia powstał we Lwowie w 1990 roku na fali przeobrażeń społecznych po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości. W wyniku porozumienia się młodych aktorów z różnych miast Ukrainy, którym nie wystarczał państwowy, lekko akademicki, istniejący na Ukrainie teatr, i którzy pod wodzą doświadczonego twórcy Jarosława Fedoryszyna postanowili stworzyć nową scenę.