Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu od kilku dni kontrolują na terenie miasta i powiatu kaliskiego stan i dostępność piwnic i miejsc, gdzie będzie można szukać pomocy w przypadku zagrożenia – to polecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Sytuacja wygląda podobnie jak ta, dotycząca dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Jednak jak podkreśla Ministerstwo, ocena i spis stanu piwnic czy schronów jest działaniem wyłącznie prewencyjnym, które odbywa się czasach trwania wojny na terenie Ukrainy.
– Co do schronów, prowadzona jest inwentaryzacja takich miejsc, zarówno i przede wszystkim przez nasz resort, czyli Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Głównie tutaj Państwowa Straż Pożarna, jako formacja podległa naszemu resortowi, dokonuje takiego przeglądu. Pamiętajmy, że nie wszystkie schrony są w dyspozycji władz państwowych. Część z nich to są schrony pozostające w dyspozycji samorządów, ale oczywiście i one będą objęte takim przeglądem – powiedział na konferencji prasowej w MSWiA Błażej Poboży.
- Schron jest budowlą o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich możliwych kierunków.
- Ukrycie jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje, zapewniającą ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub cennych rzeczy przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi tylko z określonych kierunków.
- Ukrycie do doraźnego przygotowania to obiekt wstępnie wytypowany na potrzeby ochrony ludności, którego wykorzystanie przewiduje się dopiero w sytuacji podwyższenia gotowości obronnej państwa lub innego zagrożenia, po przeprowadzeniu specjalistycznej oceny technicznej.
Większośc z mieszkańców wie, że w Kaliszu przy ul. Granicznej 20 znajduje się schron przeciwatomowy, który do początku wieku XXI był owiany tajemnicą i wyglądał jak zwykły dom. Został wybudowany w okresie tzw. zimnej wojny, na początku lat 60. XX wieku przez wojsko – był obiektem strategicznym.
Na głębokości od 4 do 6 metrów pod nasypem ziemi znajdują się pomieszczenia o powierzchni 550 metrów kwadratowych. W przypadku zagrożenia wyposażenie miało zapewnić samowystarczalne funkcjonowanie 50 osobom przez około 30 dni. Schron posiadał niezależny system centralnego ogrzewania, system agregatów filtrowo-wentylacyjnych, agregat prądotwórczy i centralę łączności przewodowej i radiowej.
PZA