Dwa kolejne spotkania grupy roboczej Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej ws. certyfikatu „Miasto przyjazne starzeniu” za nami. Tym razem przedstawiciele 16 samorządów AKO, które ubiegają się o certyfikat WHO rozmawiali m.in. o możliwościach zatrudnienia i wolontariatu w ich miejscu zamieszkania. Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza sieć „Miast przyjaznych starzeniu” na całym świecie.
W Polsce takim tytułem może się pochwalić kilkanaście samorządów. W tym np. Ostrów Wielkopolski, drugi największy samorząd Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. W ślad za Ostrowem podąża zdecydowana większość samorządów AKO, bo aż 116 gmin, włącznie z Kaliszem. Program „Miasto przyjazne starzeniu” polega na tworzeniu i konsekwentnym prowadzeniu nowoczesnej polityki senioralnej, by ta sprzyjała jak najdłuższej aktywności osób starszych i dostosowywała jakość usług publicznych do ich potrzeb.
„Miasta przyjazne starzeniu” główny nacisk kładą na zwiększenie mobilności seniorów poprzez doskonalenie i rozwój transportu publicznego z uwzględnieniem oczekiwań osób 60 +. Na dwóch ostatnich spotkaniach pracowników Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska wraz z pracownikami samorządów AKO omawiano m.in. możliwości zatrudnienia osób 60+ lub włączenie ich w działalność społeczną na zasadzie wolontariatu. O ile w większych gminach nie ma z tym większego problemu, tak w niewielkich miejscowościach takich ofert jest niewiele.
Na spotkaniach, w których uczestniczył m.in. prezydent Kalisza Krystian Kinastowski i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska oraz wiceprezydent Kalisza Mateusz Podsadny, rozmawiano też o możliwościach podnoszenia poziomu edukacji Seniorów i roli mediów we włączaniu osób starszych do debaty publicznej.
Ewa Milewska, dyrektor Biura Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska na kolejne spotkania tej grupy zaprosiła też szefów pozostałych samorządów zaangażowanych w ten program. Końcowy dokument opracowany przez Aglomerację Kalisko- Ostrowską będzie spójnym dokumentem określającym aktywną rolę osób starszych w społeczeństwie i zadania samorządów, również te inwestycyjne, które tę aktywność umożliwią.