Najdłuższe od 100 lat zaćmienie Księżyca nastąpi już w najbliższy piątek, 27 lipca. Zjawisko będzie doskonale widoczne, dlatego warto zarezerwować sobie czas i miejsce do obserwacji. Na Zaćmienie Księżyca 2018, które rozpocznie się o godz. 21. 30 i potrwa rekordowo długo: 1 godzinę i 43 minuty, zaprasza Koło Astronomiczne Malapert. W dodatku data pełni i zaćmienia zbiega się z przypadającym na lipiec apogeum czyli momentem, w którym Księżyc jest najbardziej oddalony od Ziemi.
W trakcie lipcowego zaćmienia Księżyca będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars. Tej nocy przypadać będzie jego opozycja – znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. Trzy dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku. Przedostatnie, całkowite zaćmienie Księżyca miało miejsce w dniu 15 czerwca 2011 roku. Początek zjawiska nie był widoczny w Polsce, gdyż wystąpił on przed wschodem Księżyca.
Zaćmienie Księżyca powstaje w chwili, gdy Ziemia znajduje się między Słońcem a Księżycem będącym w pełni i Księżyc „wejdzie” w stożek cienia naszej planety. Ostatnie całkowite zaćmienie było widoczne w Polsce 28 września 2015 roku. W tym wieku zdarzą się w sumie 143 zaćmienia Księżyca, z tego 85 będzie całkowitych, a 58 – częściowych. Kolejne równie długie będzie miało miejsce w 2123 roku.
Szykujecie aparaty? Spotkajmy się z Kołem Astronomicznym Malapert w piątek, 27 lipca o godzinie 20.30 na Polach Marsowych. Czekamy na Wasze zdjęcia! Wstawiajcie je w komentarzach.