Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Kaliszu i Gimnazjum nr 3 w Kaliszu brali udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno-animacyjnym „100 lat codzienności Polski”, zorganizowanym przez Fundację Szkoła z Klasą. Było to niezwykle ciekawe i pouczające doświadczenie.
Udział w programie pozwolił młodym ludziom zwiększyć wiedzę historyczną i włączyć się w świadome świętowanie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pretekstem do rozmowy na ten temat były fotografie prezentujące życie codzienne w okresie 1918-2018.
Znajomość kontekstu historycznego i kulturowego oraz ćwiczenia z analizy obrazu i warsztaty pisarskie, prowadzone przez polonistów, pomogły młodym ludziom stworzyć własne teksty inspirowane zaproponowanymi przez Fundację fotografiami. Następnie uczniowie rozesłali je w formie pocztówek do przedstawicieli krajowych i lokalnych instytucji oraz losowo wybranych adresatów, licząc na odpowiedź.
Uczniowie klas IV a i IV d oraz niektórzy gimnazjaliści mieli dużo szczęścia, bo dostali wiadomości zwrotne. Napisali do nich samorządowcy oraz nieznajomi, wspaniali ludzie, którzy opowiedzieli dzieciom o czasach utrwalonych na fotografiach, podzielili się przemyśleniami na temat wolności. Wszyscy zgodnie stwierdzali, że jest ona najwyższą wartością dla każdego człowieka i warto o tym pamiętać, by już nigdy nie dać się zniewolić.
Każda przysłana pocztówka była powodem do radości dla całej klasy. Dzieci czytały kartkę na głos, a potem zanosiły do domu, gdzie zajmowała honorowe miejsce na półce a czasem, oprawiona, zawisła na ścianie dziecięcego pokoju. W czasach poczty elektronicznej i portali społecznościowych to nie lada gratka dostać prawdziwą wiadomość przesłaną tradycyjną drogą. Niektórzy czwartoklasiści pierwszy raz w życiu odebrali adresowaną do siebie pocztę.