Informacja o wtargnięciu uzbrojonego napastnika na teren Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ewakuacja studentów i pracowników placówki. Negocjacje i w konsekwencji sprawne zatrzymanie napastnika, to poszczególne elementy ćwiczeń dowódczo-sztabowych, których celem było skoordynowanie działań Policji oraz pracowników uczelni na wypadek realnego zagrożenia terrorystycznego.
7 czerwca do oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu dotarła telefoniczna informacja o wtargnięciu uzbrojonego napastnika na teren jednego z obiektów PWSZ w Kaliszu. Wiadomość ta była sygnałem do rozpoczęcia ćwiczenia dowódczo-sztabowego z udziałem policjantów, studentów i pracowników uczelni wyższej. Na miejsce natychmiast wyruszyli funkcjonariusze z Nieetatowej Grupy Realizacyjnej. Zapadła decyzja o konieczności natychmiastowego ewakuowania studentów oraz pracowników uczelni, którzy zabarykadowali się w pomieszczeniach. Wszystkie osoby zostały wyprowadzone z budynków we wskazane miejsce, co zagwarantowało im bezpieczeństwo podczas czynności wykonywanych przez mundurowych. Do akcji wkroczył policyjny negocjator, który próbował przekonać zamachowca do uwolnienia zakładnika. Ostatecznie napastnik został zatrzymany, w momencie kiedy próbował wsiąść do auta, którym zamierzał odjechać.
– Ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie opracowanych procedur ewakuacji w przypadku zagrożenia życia i zdrowia. Dodatkowo pozwoliły na sprawdzenie oraz doskonalenie algorytmu postępowania służby dyżurnej kaliskiej komendy na wypadek zaistnienia tego rodzaju zdarzenia – informuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowa Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. – Przeprowadzone ćwiczenia wpisują się w założenia „Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2019”, którego głównym celem jest wzmocnienie systemu antyterrorystycznego, a także zwiększenie świadomości Polaków o zagrożeniach terrorystycznych.