Turysto! Podczas spaceru po parku-arboretum w Gołuchowie spotkasz wiele drzew, które zakończyły już swój żywot lub są w stanie zamierania. Niektóre dęby doczekały późnej starości i w sposób naturalny, ustępują miejsca kolejnym pokoleniom. Dotyczy to także sosen i świerków, które z powodu długotrwałego braku wody, czy szkodliwych grzybów i owadów usychają przedwcześnie.
Mając na uwadze bezpieczeństwo gości zwiedzających park, usuwane są martwe i obumierające drzewa, a niekiedy redukowane są ich korony.
– Chcemy uniknąć dramatycznych zdarzeń związanych z upadaniem konarów czy wywrotami drzew. Pozostawiamy jednocześnie niektóre pnie i grube gałęzie. Drewno martwych drzew odgrywa w przyrodzie ważną rolę. Jest miejscem życia, rozrodu i schronienia dla wielu gatunków roślin, zwierząt oraz grzybów. Ponadto, powolnie butwiejąc, uwalnia ono materię organiczną, która wraca do naturalnego obiegu – informują pracownicy Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.
Warto zaznaczyć, że gołuchowski park-arboretum należy do najstarszych polskich ogrodów dendrologicznych. Wiele gatunków drzewiastych posadzono w nim w drugiej połowie XIX wieku, ale są też takie, które rosły już tutaj wcześniej. Równocześnie z obserwowanym wypadaniem drzew, szczególnie w leśnej części parku, trwa stopniowa przebudowa/odbudowa drzewostanu. Dąży się w ten sposób do odtworzenia potencjalnej roślinności siedlisk i wzmocnienia odporności ekosystemu/zachowania charakteru parku.
Park-arboretum podlega ochronie prawnej, a wszystkie podejmowane w nim prace związane ze ścinaniem drzew są każdorazowo uzgodnione z kaliską delegaturą Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.
– Prosimy o rozważne korzystanie ze ścieżek i stosowanie się do tymczasowych zakazów wstępu.
PZA / za Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie